Kijev támogatását kérik

Az Egyesült Államok három volt külügyminisztere, valamint az amerikai politikai élet befolyásos személyiségei és az értelmiség jeles képviselői arra szólítják fel George W. Bush elnököt, hogy vállaljon vezető szerepet annak biztosítása érdekében, hogy Ukrajna az Európai Unió és a NATO teljes jogú tagja lehessen.

Székely Gergely
2005. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BBC ukrán szolgálata által nyilvánosságra hozott felhívás aláírói – köztük Madeleine Albright, James Baker és Henry Kissinger – szerint a washingtoni adminisztrációnak meg kell követelnie az EU-tól, hogy tegye egyértelművé: az Ukrajnával kapcsolatos nyitott ajtók politikája egyet jelent a teljes jogú tagság jövőbeni elnyerésével, a NATO pedig már a következő esztendei választások után hagyja jóvá az Ukrajna felvételét lehetővé tevő cselekvési programot.
A dokumentum ezzel együtt leszögezi: az Egyesült Államok szólítsa fel Ukrajna vezetését is intézményrendszere átalakításának felgyorsítására, hiszen csakis ez az út vezethet az észak-atlanti közösséghez való csatlakozáshoz, ugyanakkor minden lehető módon segítse Kijevet a haladást gátló akadályok felszámolásában. A felhívás szerzői szerint csakis a biztonságos és virágzó Ukrajna erősítheti meg annak tényét, hogy a posztkommunista térségnek, köztük Oroszországnak is lehet normális jövője. Ugyanakkor arra figyelmeztetik az Egyesült Államokat: ha képtelen lesz megvalósítani az Ukrajnával kapcsolatos következetes politikáját, akkor még inkább nehezen tudja majd mindezt érvényesíteni azoknak az országoknak a viszonylatában, amelyek Ukrajnánál kisebb gazdasági potenciállal és gyengébb demokratikus intézményrendszerrel rendelkeznek, és távolabb esnek kulcsfontosságú európai szövetségeseitől. Ezzel együtt a felhívás szerzői azt tanácsolják Bush elnöknek, hogy támogassa Ukrajna és Oroszország stabil és konstruktív kapcsolatainak fejlődését, hiszen Ukrajna európai orientáltsága nem lehet gátló tényezője Kijev és Moszkva viszonyának.

Bűnözők a parlamentben? Az ukrán belügyminiszter tizenhat parlamenti képviselő mentelmi jogának megvonását akarja kezdeményezni. Sajtóértesülések szerint Jurij Lucenko azzal a követeléssel fordult a főügyészséghez, hogy mielőbb készítsék el az erre vonatkozó beadványt a legfelsőbb tanácshoz azokra a képviselőkre vonatkozóan, akiknek a neve az általuk vezetett bűnügyekben szerepel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.