Egy év alatt tizenötmillióval emelkedett a kábítószer-fogyasztók száma, így tavaly már kétszázmillióan voltak a világon – állapította meg az ENSZ drogfogyasztással és bűnözéssel foglalkozó szervezete (UNODC) idei jelentésében. Szakértői becslések szerint a globális kábítószer-kereskedelem forgalma elérte a 320 milliárd dollárt. Ez az összeg nagyobb, mint a világ országai kilencven százalékának nemzeti összterméke.
Földrajzi eloszlásban átrajzolódott a világ drogelőállító térképe: bár az illegális ópium 87 százaléka tavaly is Afganisztánból származott, Kolumbiában kevesebb kokaint állítottak elő, Peruban és Bolíviában viszont többet.
Cannabisszármazékokat csaknem 160 millióan használnak világszerte. Tavaly több mint huszonhatmillióan amfetamint, nyolcmilliónyian pedig ecstasytablettákat vettek magukhoz rendszeresen. Európában nőtt a kokain népszerűsége. Ezt a szert 2004-ben tizennégymillióan fogyasztották. A kokainisták kétharmada amerikai. Tavaly 16 millióan használtak opiátokat, közülük 10,5 millió a heroinista. Az UNODC szerint terjed a cannabisszármazékok fogyasztása. Ópiumból, kokainból és amfetaminból tavaly annyi fogyott, mint korábban, az ecstasy használata viszont csökkent.
Tűzvész pusztít Kaliforniában
