Fókuszban a romániai bankok

Dénes Zoltán
2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem felelt meg a formai követelményeknek a Citigroup-Texas Pacific konzorcium ajánlata, így a román privatizációs társaság (ANVAS) kizárta a román kereskedelmi bankért (BCR) folyó küzdelemből. Az Adevarul című román napilap tájékoztatása szerint így tízen tehetnek végleges ajánlatot szeptember 19-ig. Addig a BCR adatszobájába betekintést nyerhet a versenyben maradt Banca Intesa, a Deutsche Bank, a Fortis, a BNP Paribas, a Millennium BCP, a Dexia Bank, a görög nemzeti bank, az ABN Amro és az Erste Bank. A BCR 6 milliárd eurót meghaladó aktívával, 317 bankfiókkal és 12 ezer alkalmazottal rendelkezik, a tavalyi évet pedig 161 millió eurós adózott eredménnyel zárta.
Közben a román kormány elfogadta a román takarékbank (CEC) 90,1 százalékos tulajdonrészének eladási tervét – értesült az Averea gazdasági lap. E szerint állami tulajdonban marad a bank 9,9 százaléka, s a 90,1 százalékos részesedésből többségi tulajdont biztosító pakettet egy „magas reputációval” rendelkező banknak vagy konzorciumnak, legfeljebb 5 százalékot pedig a dolgozóknak és más befektetőknek biztosítanának. A bank alaptőkéje 149 millió új lej, 2 millió ügyfele és 9 ezer dolgozója van. Korábban a Reutersnek nyilatkozva az OTP alelnöke, Spéder Zoltán elmondta: a CEC a magyar pénzintézetnek az egyetlen említésre méltó akvizíciós lehetősége a román piacon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.