Március 6-át javasolja a Fidesz a parlament rendkívüli ülése időpontjául, ahol az ellenzéki párt az Otthonteremtés Plusz programról és a 14. havi nyugdíjról szóló indítványokat szeretné megtárgyalni. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője hangsúlyozta, hogy szerintük a Medgyessy–Gyurcsány-kormány drasztikusan szétverte az otthonteremtési támogatások rendszerét. Ezt mutatja az is, hogy miközben 2003-ban még 126 ezer engedélyezett kedvezményes kamatozású lakáshitel-szerződést kötöttek, 2005-re ez a szám 39 ezerre esett vissza. Tehát csaknem 90 ezerrel csökkent az államilag támogatott lakáshitelek száma Magyarországon. A visszaesésben – mondta Szijjártó – szerepet játszott, hogy a kormány eltörölte a hitelek kamatplafonját, felére csökkent a felvehető összeg és az utána járó adókedvezmény, de drasztikusan csökkent a lakásfelújításra szánt pályázati pénzek összege is. A szóvivő kitért a bérlakásépítésre is, mondván, ez kifejezetten fiatal házasok, pályakezdők vagy szerény anyagi körülmények között élők számára jelentene megoldást. Emlékeztetett: 2002-ben az MSZP választási programjában még azt tűzte ki célul, hogy 2006-ra bérlakáshoz juthat minden mai igénylő, sőt azt is megígérték, hogy legalább 25 ezer állami támogatással épülő önkormányzati bérlakás lesz. Az Orbán-kormány utolsó évében, 2002-ben még húszmilliárd forint jutott a bérlakás-építési program finanszírozására. A következő évben, 2003-ban ez az összeg már a felére, tízmilliárd forintra esett vissza, 2004-ben pedig hétmilliárd forint maradt a finanszírozásra. Tavaly és az idén azonban egyetlenegy fillért sem költenek a költségvetésből bérlakások építésére.
A Fidesz azt szeretné, ha a március 6-i rendkívüli parlamenti ülésen a Ház megtárgyalná és elfogadná az Otthonteremtés Plusz programot, amelyben javasolják a szociális célú lakásépítés és a lakásfelújítások áfájának húsz százalékról öt százalékra való csökkentését.
Erre reagálva Horváth Csaba (MSZP) azt állította, hogy nem kevesebben, hanem pontosan nyolcszor annyian vettek fel államilag támogatott lakáshitelt az eltelt három és fél évben, mint a Fidesz-kormány idején. Hangsúlyozta, hogy a kormány csak a befektetési célú lakásépítések állami támogatását szüntette meg, a bérlakásépítés támogatására hatvanmilliárd forintos hitelprogramot indítottak.
A vita gazdasági hátteréről
bővebben a 13. oldalon

Medvét láttak Magyarországon