Célok kontra vágyak

A Magyar Kézilabda-szövetség elnökségének csütörtöki ülésén nem sokat kellett tépelődnie az idei svájci férfi Európa-bajnokságon mutatott magyar szereplés értékelésekor: a grémium az első hat közé várta a csapatot, s az a 13. helyen végzett. Lassan persze hozzászokhattunk ahhoz, hogy a válogatott elmarad a hivatalos célkitűzéstől, hiszen az elmúlt másfél évtizedben csupán háromszor tudta azt teljesíteni.

2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E tényből többféle következtetés levonható, így akár az is, hogy valami fatális balszerencse folytán nagyrészt alkalmatlan kapitányok és játékosok kerülnek a válogatotthoz. Ennél valószínűbb, hogy az aktuális világverseny előtt a célok keverednek a vágyakkal, így utólag a realitás kudarcélményként jelentkezik. Az élsportban természetesen kötelező megkísérteni a lehetetlent, de az egyszeri bravúr nem lehet általános mérce. Különösen időszerű ezt most leszögeznünk, hiszen március 8-án lesz húsz esztendeje, hogy férfi nemzeti együttesünk vb- ezüstérmet nyert, s ezzel minden idők legjobb szereplését produkálta. Azt is megkockáztathatjuk, erőn felül is jót, előtte ugyanis az 1978-as és ’82-es klasszisgárda sem jutott előbbre a 9. helynél.
Sőt, az 1986-os remeklés után is egyértelmű és évtizedes trend következett. Az 1988-as olimpia 4., az 1990-es vb 6., az 1992-es olimpia 7., az 1993-as vb 11., az 1994-es Eb 7., az 1995-ös vb 17. és végül az 1996-os Eb 10. helyezése fokozatos sülylyedést mutat. A folyamatot átmenetileg az 1997-es világbajnokság 4. helyezése fordította vissza: ehhez az Éles József fémjelezte generáció beérkezésén kívül ritka szerencse is kellett, hiszen egészen valószínűtlen, hogy az egyenes kieséses szakaszban a Csehország és Izland feletti egygólos győzelemmel be lehetett jutni az elődöntőbe. Ott a svédektől elszenvedett 31-19-es verés azonban már jelzésértékű volt, és következett is az újabb visszaesés. Az 1998-as Eb 6. helyezése után az 1999-es vb-n a nyolcaddöntőben esett ki a gárda, majd sorozatban négy világversenyről maradt le: a 2000-es Eb-ről és olimpiáról, a 2001-es vb-ről és a 2002-es Eb-ről.
A 2003-as portugáliai vb-re aztán újra kvalifikálta magát az immár Skaliczky László szövetségi kapitány vezette alakulat, és – főleg a gólkirályi címet nyert Carlos Perez tündöklésével – úgy lett 6., hogy a csoportmeccsek végeztével már összecsomagolt és indult volna haza. Csakhogy az utolsó meccsen a szaúd-arábiaiak meglepetésre legyőzték az argentinokat: a kiesettnek hitt magyarok így lettek továbbjutók, majd olimpiai résztvevők. A 2004-es athéni 4. helyezés ismét azt az érzést táplálhatta, hogy ott vagyunk a világelitben; két héten át, a németek és a koreiak feletti sikerekkel ott is voltunk, de nem sokáig. Az olimpia előtti és utáni Eb 9., illetve 13. helyezése már inkább a középmezőny, arról nem beszélve, hogy a 2005-ös vb-ről is hiányzott válogatottunk.
Az elmúlt másfél évtized eredményeit összegezve tehát kitűnik, hogy Magyarország férfi kézilabdában a földkerekség legjobbjai mögötti második kaszt tagja, ahonnan olykor lefelé, máskor felfelé lóg ki. Ha mi utóbbit tekintjük természetes állapotnak, akkor a következő években egy-egy teljesített célkitűzés mellett ismét megélhetünk számos kudarcot.

Negyeddöntő előtt. Klubszinten, hála a légiósok bevethetőségének és a délszláv kapcsolatnak, jobbak az esélyek. Ezt jelzi, hogy az MKB Veszprém holnap (a 17 órakor kezdődő mérkőzést élőben közvetíti az m2), a Bajnokok Ligája negyeddöntőjének 1. mérkőzésén egyenrangú ellenfélként készül a francia Montpellier-hez. A 2003-as BL-győztest a 2003/04-es idényben meglepetésre a Pick Szeged búcsúztatta a nyolcaddöntőben, míg a 2004/05-ös kiírásban az elődöntőig jutott. A mostani szezonban megnyerte a német Magdeburgot, az orosz Csehovszki Medvegyit és az osztrák Bregenzet felvonultató csoportot, a nyolcaddöntőben összesítésben egy góllal volt jobb a szlovén Velenjénél. A Veszprém sorsolása szerencsésnek tekinthető, hiszen egy spanyol (Portland San Antonio–Barcelona) és egy német (Kiel–Flensburg) belharc mellett a Ciudad Real–Celje összecsapás alkotja a programot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.