Csődeljárás Ózdon

November óta nem kapta meg fizetését az Ózdi Finomhengermű Munkás Kft. ötszáz dolgozója, miközben az ukrán tulajdonú, ám 2005. december 1-jétől spanyolok által működtetett cég rövid idő alatt háromszázmillió forintos adósságot halmozott fel. Most két alapanyag-beszállító vállalkozás csődeljárást kezdeményezett a társaság ellen, s úgy tűnik, a felszámolás elkerülhetetlen.

Tolcsvai L. László
2006. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ózdon nagy a felháborodás – fogalmazott Riz Gábor fideszes országgyűlési képviselőjelölt –, mert csaknem kétezer helyi lakos megélhetése került veszélybe az ötszáz dolgozó bérének visszatartásával. A Pedro Garmendia Alejo nevű spanyol cég novemberben átvette ugyan a gyárat üzemeltetésre a tulajdonos ukrán Rif Holdingtól, szerződésben foglalt ígéretei ellenére azonban nem tudott fizetni, s hatalmas bér-, járulék- és közüzemi tartozást halmozott fel.
Riz Gábor szerint a gyár veszszőfutása tavaly kezdődött, noha sem a helyi városvezetés, sem a kormány nem tett semmit a gyár megmentéséért. Mint mondta, csaknem ezerötszáz munkahely jött létre Ózdon a polgári kormány idején, hiszen akkor települt ide a General Electric, s ekkor bővült a Saia Burgess svájci tulajdonú elektronikai cég. Ráadásul az előző ciklusban a finomhengermű kétszázmillió forintos kormányzati támogatást kapott az ÁPV Rt.-n keresztül a munkahelyek megtartására, de amint fizetésképtelenné vált a társaság, magára maradt a bajban.
Vitkó István szakszervezeti vezető tegnap kijelentette: az Ózdi Finomhengermű Munkás Kft. felszámolása immár elkerülhetetlen. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, a járandóságok kifizetésének elmaradása óta hatvan ember mondott fel s lett munkanélküli. A többiek sorsa kétséges. A novemberben megkötött ukrán–spanyol szerződés értelmében az üzemeltető Pedro Garmendia Alejo társaság ugyan vállalta, hogy fizetési kötelezettségeinek eleget tesz, illetve működteti a gyárat, de megszegte ígéretét. A termelés áll, s Vitkó István felhívta a figyelmet: a problémák igazából 2005 elejére nyúlnak vissza. Akadozott az alapanyag beszállítása, s a korábbi években megszokott hatvanezer tonna helyett tavaly mindössze húszezer tonna profilacélt állítottak elő. A szakszervezeti vezető állítja: az a legnagyobb baj, hogy még olyan befektető sincs, aki helyre tudná állítani a rendet az ózdi kft.-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.