Ózdon nagy a felháborodás – fogalmazott Riz Gábor fideszes országgyűlési képviselőjelölt –, mert csaknem kétezer helyi lakos megélhetése került veszélybe az ötszáz dolgozó bérének visszatartásával. A Pedro Garmendia Alejo nevű spanyol cég novemberben átvette ugyan a gyárat üzemeltetésre a tulajdonos ukrán Rif Holdingtól, szerződésben foglalt ígéretei ellenére azonban nem tudott fizetni, s hatalmas bér-, járulék- és közüzemi tartozást halmozott fel.
Riz Gábor szerint a gyár veszszőfutása tavaly kezdődött, noha sem a helyi városvezetés, sem a kormány nem tett semmit a gyár megmentéséért. Mint mondta, csaknem ezerötszáz munkahely jött létre Ózdon a polgári kormány idején, hiszen akkor települt ide a General Electric, s ekkor bővült a Saia Burgess svájci tulajdonú elektronikai cég. Ráadásul az előző ciklusban a finomhengermű kétszázmillió forintos kormányzati támogatást kapott az ÁPV Rt.-n keresztül a munkahelyek megtartására, de amint fizetésképtelenné vált a társaság, magára maradt a bajban.
Vitkó István szakszervezeti vezető tegnap kijelentette: az Ózdi Finomhengermű Munkás Kft. felszámolása immár elkerülhetetlen. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, a járandóságok kifizetésének elmaradása óta hatvan ember mondott fel s lett munkanélküli. A többiek sorsa kétséges. A novemberben megkötött ukrán–spanyol szerződés értelmében az üzemeltető Pedro Garmendia Alejo társaság ugyan vállalta, hogy fizetési kötelezettségeinek eleget tesz, illetve működteti a gyárat, de megszegte ígéretét. A termelés áll, s Vitkó István felhívta a figyelmet: a problémák igazából 2005 elejére nyúlnak vissza. Akadozott az alapanyag beszállítása, s a korábbi években megszokott hatvanezer tonna helyett tavaly mindössze húszezer tonna profilacélt állítottak elő. A szakszervezeti vezető állítja: az a legnagyobb baj, hogy még olyan befektető sincs, aki helyre tudná állítani a rendet az ózdi kft.-ben.

Határsértés: nagyfokú rendőri intézkedés zajlott a hétvégén