Észtek

Csontos János
2006. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor e sorokat írom, már három aranyérmük van az észteknek a téli olimpián. Észtország bájos, de lapos ország – noha havuk több van, mint nekünk. Mi, magyarázza mégis, hogy miközben mi a pontszerzéseknek is örülünk, ők tizedannyian torinói nagyhatalomnak számítanak? Szerintem ennek – akár gazdasági és kulturális sikereiknek is – a történelem az oka. Hogy annyi idegen elnyomás után imádnak végre észtek lenni.
Közös állami ünnepünk is van: az észtek Gorbacsov emlékezetes augusztusi megpuccsolásakor, 1991. augusztus 20-án nyilvánították ki függetlenségüket a Szovjetuniótól. Sajnos nem Magyarország ismerte el elsőnek a független Észtországot, hanem a legősibb parlamenti hagyományokkal büszkélkedő Izland. Az igazsághoz tartozik, hogy az észt parlament már az éneklő forradalmat követően, 1988. november 16-án kinyilvánította szuverenitását a Szovjetunión belül, de hát ez mégis csupán annyit jelentett akkor, hogy a barakkok körüli drótkerítésből kikapcsolták az áramot. November 16. és augusztus 20. azonban egyértelműen február 24-től származtatja magát: ez az első függetlenség napja, amikor 1918-ban kikiáltották a szovjetoroszoktól való elszakadást, s a történelem során először megszületett az észt államiság. Igaz, ehhez véres és hősies erőfeszítésekre volt szükség Lenin csapataival szemben: az észt respublika elismertetése csak 1920. február 2-án sikerült.
Az az esztendő, amely számunkra Trianon miatt gyászkeretes, az ő históriájukban aranyszámokkal csillog. Lenin örökös meg nem támadási szerződést kötött a büszke észtekkel, de a kommunista becsületszó Sztálint már semmire nem kötelezte: a Hitlerrel való területi osztozkodás keretében az észt föld ismét az orosz érdekszféra, a szovjet birodalom része lett. Moszkva részéről voltaképpen népirtás kezdődött, a kieső észt népesség helyére betelepített orosz nemzetiség (mára kisebbség) problémájával pedig az immár uniós tagországnak is nap mint nap meg kell küzdenie. Ám az észtek felülemelkedve a történelmi sérelmeiken – amerikai mintára – mindenkinek megadják az állampolgári jogokat, akik valóban észtek kívánnak lenni, és ezt nyelvi és országismereti vizsgával bizonyítják. Ennek a kritériumnak nem minden észtországi orosz tud vagy akar eleget tenni – de senki nem kényszeríti vagy üldözi őket ezért. Az úgynevezett hontalan útlevél ugyanis nem feltétlenül jelent hátrányt mondjuk a Narva környéki oroszoknak: a szentpétervári irányú bevásárlóturizmus például ezzel könnyebben bonyolítható, mint az Oroszország részéről vízumköteles észt állampolgársággal. Az észtek nem bántják a vörös csillagos szovjet katonatemetőket, de már emlékművet állítanak a sajátjaikba is, hiszen az elesett észt katonák is hősi halottak attól, hogy nem az orosz, hanem a német gyarmatosító diktatúra oldalán harcoltak.
Február 24. kicsit magyar ünnep is, ha már a saját elesettjeinket nem tiszteljük úgy, mint az észtek; s méltatlan felszabadulás-megszabadulás vitákba bonyolódva még mindig nem telepítettük ki a Szabadság téri, a felszabadítók által számunkra egyúttal rabságot is hozó szovjet rendszer emlékművét a kommunizmus tétényi emlékparkjába. Az észtek többet szenvedtek Moszkvától, de következetesebbek is az orosz medvével. Őszinte megdöbbenéssel kérdezték például: a ti miniszterelnökötök tényleg megköszönte Putyinnak a megszállással felérő felszabadítást? Én meg pirulhattam az ifjúkommunista pápai gyerek miatt. A 88. születésnapon azt kívánom nekik: ha megérik a százat, s lesz rá energiájuk, segítsenek majd kicsit bennünket is nemzetpolitika és demokrácia dolgában. Ránk férne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.