Szlovákiában is megjelent a H5N1

A mezőgazdasági miniszter szerint biztos, hogy Szlovákiát is elérte a madárkór H5N1 vírusa. Bár az uniós laboratórium még nem erősítette meg a gyanút, igen valószínűtlen, hogy más eredményre jutnak, mint a zólyomi szakértők. Hazánkban nem rendeltek el újabb óvintézkedéseket a szlovákiai bejelentés miatt.

Munkatársainktól
2006. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákiában is megjelent a madárinfluenza H5N1 vírusa – jelentette be tegnap Simon Zsolt mezőgazdasági miniszter. A zólyomi laboratóriumban a múlt szombaton Bősnél talált vándorsólyomban és a Slovnaft kőlaj-finomító telepén elhullott kisbukóban fedezték fel ezt a kórokozót. Bár az Európai Unió angliai referencia-laboratóriuma még nem igazolta vissza a H5N1 vírus szlovákiai megjelenését, Simon Zsolt kijelentette: a zólyomiak ugyanolyan módszerekkel és felszereléssel dolgoznak, mint az EU-labor, ennélfogva nem számíthat senki arra, hogy a két régióban rövid időn belül feloldják a szigorú biztonsági intézkedéseket. Mindkét szlovákiai madártetem lelőhelyének körzetében már kedden kétzónás védőövezetet vontak – emlékeztetett az MTI. A bősi szélesebb, tíz kilométer sugarú körzet érinti a magyarországi Szigetköz egy részét, az utóbbira azonban csak a szigorúbb megfigyelésre utasító rendelkezések vonatkoznak.
Fokozottan ellenőrzik a szlovák határőrizeti szervek a miskolci határőr-igazgatósághoz tartozó átkelőhelyeken a Szlovákiába tartó, élő állatot és húskészítményeket szállító járműveket – tájékoztatta az MTI-t tegnap Juhász Frigyes, az igazgatóság szóvivője. Mint mondta, a Szlovákiából Magyarországra érkező húskészítmények vizsgálatára a miskolci igazgatóság egyelőre nem kapott utasítást.
Hazánkban nem tervezik a házi- szárnyasok madárinfluenza elleni beoltását – közölték lapunkkal a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóosztályán. Más forrásból úgy értesültünk, hogy a fogságban élő, nagy értékű vadmadarak viszont megkaphatják a vakcinát, de erről az intézkedésről még nem döntöttek az illetékesek.
Információink szerint Baranya megyében néhány kisebb gazdaságban levágják a baromfit és lefagyasztják a húsát, hogy az állattartót ne érje kár. Bajnóczi Pál, a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás igazgatóhelyettese elmondta: maga is hallott erről, és a médiumok gerjesztette pánikjelenségnek tartja. Ezt csak ott teszik meg, ahol tíz-húsz háztáji baromfit nevelnek, és nem várják meg a kifejlődésüket. A háziszárnyasok között eddig nem találtak madárinfluenzával fertőzött egyedet – hangsúlyozta az igazgatóhelyettes.
Egyelőre nincs szükség humán intézkedésekre a kór miatt – szögezte le Ritoók Emese, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szóvivője. Elmondta: az emberek nincsenek veszélyben, ezért egyetlen lakossági csoportban sem tervezik a megelőzésre szolgáló vakcina használatát. Az ÁNTSZ folyamatos kapcsolatban áll az állat-egészségügyi hatósággal, ám tőlük nem érkezett olyan jelzés, amely szerint bárkit is fenyegetne a betegség. Az állatkertekben, a vadasparkokban és a baromfitelepeken dolgozók is biztonságban vannak – jegyezte meg.
A magyar internetes oldalakon megjelentek az első olyan hirdetések, amelyekben madárinfluenza-fertőzés elleni védőruhákat ajánlanak kereskedők. A HavariaPress hírügynökség jelentése szerint a tűz- és munkavédelmi szaküzletek pormaszkokat, egyszeri használatra alkalmas védőoverallokat, egy mikronnál nagyobb részecskéktől nyolc órán át védő öltözékeket ajánlanak kifejezetten a betegség ellen. A felsorolt eszközök eddig is léteztek és megvásárolhatók voltak, ám az élelmes kereskedők – felismerve a reklámlehetőséget – a madárinfluenzát is bevették abba a körbe, amely veszélyforrás ellen árucikkeik védelmet nyújtanak.
Ritoók Emese erről annyit közölt: a lakosságnak nincs szüksége védőfelszerelésre. Bizonyos munkakörökben ennek használata ugyan kötelező, de az érintett szakdolgozók és munkáltatóik pontosan tudják ezt, ahogyan azt is, hogy hol lehet beszerezni a szóban forgó eszközöket.

Beteg háziszárnyasok? Franciaország újabb pontján, ezúttal egy Ain megyei pulykafarmon bukkantak madárkórgyanús esetekre tegnap, ez az első alkalom, hogy nem vadon élő madár, hanem háziszárnyasok mutatták a betegség tüneteit az uniós országban – jelentette az MTI. Előzőleg ugyanebben a térségben két elhullott vadkacsáról derült ki, hogy a H5N1 vírus végzett velük. Németországban – Rügen szigetén – is felvetődött a gyanú, hogy baromfikat fertőzött meg a kórokozó H5N1 altípusa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.