A valódi rendszervisszaváltók

2006. 04. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Örökölni akarnak a liberálisok. Sőt, már örököltek is, szerintük egyedül az SZDSZ-é a rendszerváltók hagyatéka. Orbán Viktorhoz intézett nyílt levelükben azt írták: a nagyobbik ellenzéki párt vezetőjének személy szerint is jelentős érdemei vannak a rendszerváltás véghezvitelében, a szabad és demokratikus Magyarország megteremtésében, a Fidesz azonban annyira távol került a rendszerváltás örökségétől, hogy ma nem méltó annak képviseletére. Ezt közölte az SZDSZ egynémely politikusa. Ennek megfelelően az örökség – a szabadság, a demokrácia és a piacgazdaság támogatása – ma egyedül a magyar liberális pártra vár.
Elképesztő, elszomorító ez a levél, és mosolyt fakasztó egyben. Ám az aláírók névsora láttán érthetőbbé válik az egész. A tiltakozó sorok alatt Demszky Gábor, Magyar Bálint, Pető Iván és Fodor Gábor neve szerepel. Érzékeny, hiú emberek valamennyien. A megfogalmazás, a felvetés módja mégis főként Demszky infantilizmusára vall. Óvodások vitatkoznak úgy, ahogy ő teszi már 15 éve. Kell a világkiállítás, de csak ha az állam újjáépíti Budapestet. Nem kell a világkiállítás, mert most már újjáépítette. Építsük meg a négyes metrót nagyobb részt állami pénzből. Nem baj, ha nem építjük meg, mert most az SZDSZ van kormányon, pénz pedig nincs. A Fidesz nem építtette meg a négyes metrót, nem az SZDSZ. A kabinet tehet a kátyúról, nem a főváros, én emiatt kénytelen vagyok itt az utcán egy hatóságilag kialakított gödör szélén dudálni. Szóval: az én játékom ez, nem a tiéd, az én apukám az erősebb. Az én biciklim a szebb.
Én vagyok az örökös és nem te. Hagyatéki vitát kezdett tehát a magát magyar liberális pártnak nevező szervezet. Ők a rendszerváltás egyedüli örökösei. És vajon mit követett el a Fidesz, hogy kitagadták, kizárták a hagyatékból? S egyáltalán: milyen módi az, hogy az örökösök döntenek arról, ki örököljön és ki nem. A törvény, a köz dönti el, ki vált méltatlanná, a másik örökös semmiképp sem.
A felzúdulás oka az, hogy Orbán Viktor a Fidesz Kossuth téri nagygyűlésén szóba hozta a rendszerváltást. Hivatkozni mert rá: a rendszerváltozás oka és célja az volt, hogy az ország megszabaduljon a kommunista uralomtól. Attól a hatalomtól, amely nem viselte el mások véleményét, amely idegen hatalmakat szolgált a magyarok ellenében. Amely hallani sem akart szabad választásokról és demokráciáról. Amely eladósította az országot, a képviselői pedig lesötétített limuzinokban jártak. Krumplilevesről beszéltek, és luxusban éltek. A demokratikus ellenzék tagjaira utalva a Fidesz elnöke felidézte: valamiben mindannyian egyetértettek: fideszesek, egykori SZDSZ-esek, MDF-esek, kisgazdák, kereszténydemokraták és szociáldemokraták. „Abban mind egyetértettünk, hogy nem akarjuk vissza a múltat, a szobrokat, nem akarjuk vissza a limuzinszocialistákat.” Gyurcsány Ferenccel és módszereivel viszont a múlt jönne vissza.
Az SZDSZ maradék prominenseinek ez nem tetszik. Szerintük az SZDSZ áll ki a legkövetkezetesebben a szabadság, a demokrácia és a piacgazdaság mellett. Ilyesmit sugallt a Népszabadságban közölt interjújában a pártelnök is. A polgári szövetségre utalva Kuncze Gábor azt állítja, egy súlyosan antiliberális párt készülődik hatalomra. Az SZDSZ vezetője ezzel csupán a bélyeget nyomja rá a Fideszre, arról azonban sem ő, sem levelezőtársai nem szólnak, ugyan mitől antiliberális a konzervatív párt. Attól, hogy az SZDSZ liberálisnak tartja magát?
A szabad demokraták liberalizmusáról beszélhetnénk éppen. Akár kongresszust is szentelhetnénk annak, van-e még most is közük a szabadelvű politizáláshoz. A válasz lesújtó lenne. A magát a szabadság és a demokrácia letéteményesének feltüntető SZDSZ a gyakorlatban rég megtagadta ezeket az értékeket. Különösen az utolsó négy év tanúsítja: legfeljebb a saját szabadságuk fontos a párt politikusai számára. Kormányzati pozícióból szótlanul nézték, tűrték, hogyan sérti meg sorozatosan a rendőrség a gyülekezési és a szólásszabadságot. Azt a két alapvető, alkotmányos jogot, amely nélkül nincs demokrácia. Hidegen hagyta őket az is, hogy a tüntetés és az egyesülés jogáról már a rendszerváltozás hajnalán törvényt alkotott az Országgyűlés. A bíróság most egymás után hozza meg a rendőrséget elmarasztaló ítéleteit. Milyen demokrácia s milyen szabadság az, ahol nem lehet tüntetni a miniszterelnök Medgyessy, majd Gyurcsány villája előtt? Van-e tényleges szabadság egy olyan országban, ahol az egyszemélyes demonstrációt tüntetésnek fogják fel, nem pedig véleménynyilvánításnak, ahogy ez a Bibó-szobor avatásakor történt? „Gyurcsány, nem vagy méltó az avatásra!” – hangzott az egyszemélyes ellenvélemény, de ki törődött ezzel? Az avatóünnepség résztvevőinek többsége liberális értelmiségiekből állt, mégsem szólt senki a „tüntetőt” elhurcoló rendőröknek, hagyják békén azt az embert, hiszen csak demokratikus jogaival él. Pedig egy másik ügyben már a viszonylag lassan őrlő igazságszolgáltatás is úgy ítélt, hogy az egyszemélyes jelenlét nincs bejelentéshez és rendőrségi hozzájáruláshoz kötve.
Az utóbbi idők fejleményei, a miniszterelnök félelemkeltő megnyilvánulásai pedig éppenséggel rendőrállami attitűd megjelenésére utalnak. Országgyűlési választás előtt terrortámadás veszélyével fenyegetni, a március 15-i ünnep alkalmából a Nemzeti Múzeum homlokzatán fejvadászokat elhelyezni – militáns lelkületre vall. Az állandó hadbanállás, háborúskodás igényére. Harcra, kormányzás helyett. A liberálisok is bizonyosan látják: egy ilyen ember komoly veszély a szabadságra, a demokráciára. Nem utolsósorban azért, mert viszályt igénylő és felidéző személyisége nemcsak irracionális, de kiszámíthatatlan cselekedetekre indíthatja. Gyurcsány bármikor végzetes lépésre szánhatja el magát.
Elgondolkoztatók a kormányfőjelölt üzleti módszerei is. Eddig megismert ügyleteiből az vonható le, hogy a kerülő utakat kedveli. Igaz, saját állításaiból ítélve, ő nem tehet arról, hogy folyvást színlelt szerződések tűnnek fel a közelében, ráadásul ajándékozási szerződés formájában. Ennek köszönhető, hogy nemegyszer ellenszolgáltatás nélkül szerezte meg az állami vagyont. Ám ez a kisebb gond – ha a választáson veszít, az állam legfeljebb megindítja cégei ellen a semmisségi pereket. Fontosabb, hogy módszereit az államigazgatás s a gazdaságirányítás is átvette és alkalmazta az elmúlt időkben. Elég csak az uniónak küldött, el nem fogadott hamis kimutatásokra gondolni. A piac szabadsága liberális felfogásban sem azonos a vadkapitalizmussal.
Látva tehát a hagyatéki leltárt – megvizsgálva, mit hagyott a rendszerváltó ellenzék a mai korra –, jobb nem hencegni: ki a nagyobb demokrata, szabadság- és piacpárti politikus. Már csak azért sem, mert az igazi liberális sohasem kirekesztő. Nem állítja azt, hogy egyedüli örökös, amikor többen is vannak. Meg maga az örökség sem egészen érthető – ki halt meg, ki tűnt el a színről? Rendszerváltók vitatkoznak rendszerváltókkal. Az egyiknek megfelelnek hatalmi partnerként azok, akik mentalitásukban ma is a múlt emberei, de alkalmasint bejuttathatnak másokat is a hatalomba. Ennek fejében átértelmezhető a szabadság és a demokrácia fogalma. Kampány van. Ilyenkor a privátszférán, az emberi méltóságon esett súlyos sérelmek sem olyan fájók. Mert lehet, hogy a jelölt rasszista kijelentéseket tett a cigányságot, a roma gyerekek neveltetését illetően. Ám kit zavar ez? A hatalom a fontos, meg a hagyaték. Örökölni muszáj.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.