Versenyhátrányban vannak a magyarországi ingatlanalapok a külföldiekhez képest, mivel az ingatlaneladásokat kiugróan magas illeték terheli, így az eladóknak az épület fejlesztésére létrehozott projektcéget érdemes inkább értékesíteniük, az alapok viszont céget nem vásárolhatnak – mondta Kiss Ernő, az Eston International Ingatlan-tanácsadó Rt. Befektetési Divíziójának vezető tanácsadója a távirati irodának.
A külföldi alapok céget is vehetnek, így szívesen megvásárolják a nagy, ingatlanfejlesztésre létrehozott magyarországi projektcégeket. Eközben a magyarországi ingatlanalapok ingatlanhányada 30-40 százalékos – a többi eszközt kénytelenek állampapírba helyezni –, mivel az alapokba történő tőkebeáramlás gyorsabb annál, mint amennyi idő alatt az alapok kezelői megfelelő ingatlant tudnának vásárolni.
További versenyhátrányt jelent a magyarországi ingatlanalapok számára, hogy a külföldi ingatlanalapok 20 százalék önerővel és 80 százalék hitellel is vásárolhatnak ingatlant, az olcsó forrás bevonása pedig jelentősen növeli hozamszintjüket. A magyarországi alapok elől 2005-ig el volt zárva a hitelből történő vásárlás lehetősége, s ma is csak a megvásárolandó ingatlan 50 százalékának megfelelő összegben használhatnak fel idegen forrást a vásárláskor. Nem jellemző a magyarországi alapokra a sokkal magasabb hozammal kecsegtető ingatlanfejlesztés beindítása sem. Ehhez ugyanis fejlesztőapparátust kellene felállítaniuk, ami pedig költség- és időigényes. Ha a magyarországi ingatlanalapok az erős versenyhelyzetben mégis ingatlanfejlesztésbe fognak, az magas többletkockázatot jelent számukra.

Ukrán befolyás alatt állhat a Tisza Párt − itt vannak a bizonyítékok