Kína is meghódítaná a Holdat

Hamarosan versenytársa lesz a Holdon az Egyesült Államoknak és Oroszországnak: Kína jövőre beszáll a Föld állandó kísérőjének kutatásába. A két űrnagyhatalom mérsékelt lelkesedéssel figyeli az ázsiai ország nagyra törő terveit.

Hírösszefoglaló
2006. 04. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína a jövő évtől szondákat állít pályára a Hold körül, s 2012-ben a landolást is megkísérli. Az elképzelések szerint 2017-ben már arra is képesnek kell lennie, hogy onnan kőzetmintákat hozzon a Földre – adta hírül a Reuters. A kínai űrkutatási hivatal emellett dolgozik egy környezetbarát űrjármű kifejlesztésén, amely 25 tonna teher szállítására is alkalmas. A cél az, hogy 2010-ben egyszerre nyolc, a természeti csapások előrejelzésére szolgáló műholdat állítsanak pályára, a kilencedik pedig megfigyelné a Föld mágneses mezőit, hogy azok változásaiból következtetni lehessen a készülő földrengésekre.
Az ambiciózus tervek megvalósítására éves átlagban hozzávetőleg 500 millió amerikai dollárnak megfelelő összeget fordítanak. Ez csak a töredéke annak, amit az Egyesült Államok szán az űrkutatásra, hiszen a NASA 2007-ben már csaknem 17 milliárd dollárral gazdálkodhat. A kínai szakemberek azonban hangsúlyozzák: miközben az amerikai űrkutatást hosszú időre visszavetette a Columbia űrsikló 2003-ban bekövetkezett katasztrófája, a kínai űrprogram éppen az elmúlt három évben vett nagy lendületet. Ezalatt két, asztronautát szállító űrhajót is Föld körüli pályára állítottak.
Bár az Egyesült Államok erős gyanakvással szemléli a kínai űrterveket – Washington szerint már az első Shenzou űrhajó felbocsátása is kémkedési célokat szolgált. A kínai űrkutatási hivatal egyik vezetője azt mondta a Reutersnek, jó kapcsolatokat ápolnak a NASA-val. A világűr békés célú kutatásában együttműködnek az európai űrkutatási ügynökséggel, és sok más ország mellett Brazíliával és Oroszországgal is. Mint elhangzott: aziránt is érdeklődnek, hogyan kapcsolódhatnának be a nemzetközi űrállomáson (ISS) folyó munkálatokba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.