Laboratóriumban növesztett húgyhólyagokat implantáltak betegekbe amerikai kutatók: a páciensek saját sejtjeiből létrehozott szervek jól működnek. A technológiát az észak-karolinai Wake Forest University szakemberei dolgozták ki, akik hét transzplantációt hajtottak végre, és néhány szerv évekkel a beültetés után is működik – adta hírül a Lancet, mérföldkőnek nevezve az orvosok eredményeit.
A húgyhólyag megbetegedésének hatására megnő a nyomás a szervben, amely vesegondokat okozhat. Az orvosok ilyenkor általában helyreállító műtétet alkalmaznak, ezek azonban gyakran komplikációkhoz vezetnek. Az úgynevezett standard rekonstruktív beavatkozásoknál a szakemberek a vékonybélből vagy a gyomorból kimetszett szövetdarabot használnak, hogy helyreállítsák a károsodott húgyhólyagot. A módszer alkalmazása megvédi a vesefunkciót, és csökkenti az inkontinenciát. Mivel azonban a bél arra a feladatra fejlődött ki, hogy felszívja a tápanyagokat, a húgyhólyag pedig arra, hogy kiválasszon, az ilyen műtéteken átesett betegek hajlamosak a csontritkulásra, a rákos megbetegedésekre, illetve a vesekőre.
A Wake Forest csapata hét olyan fiatal betegen alkalmazta az új módszert, akik egy velük született rendellenesség miatt gyenge hólyagokkal rendelkeztek. A kutatók biopsziával szövetmintákat, izom- és speciális húgyhólyagsejteket vettek pácienseiktől, a mintákat tovább tenyésztették a laboratóriumban. A sejteket idővel megfelelő alakú vázra helyezték, ahol 7-8 héten át tovább növekedtek. Amikor a laboratóriumban előállított hólyag készen állt, hozzácsatolták a beteg saját szervéhez, és öt éven keresztül figyelték a működését. Úgy találták, hogy a hólyagfunkció jobb lett, miközben nem jelentkeztek mellékhatások. A kutatók most azon fáradoznak, hogy más szerveket, például szívet is előállítsanak a módszer felhasználásával.

Mindenki csinálja, pedig rég betiltották: ön tisztában van ezzel a törvénnyel?