Felpörög az infláció

Utoljára 1945-ben, a második világháború utolsó évében volt a mostanihoz hasonló nagyságrendű államháztartási hiánya Magyarországnak – figyelmeztettek a tíz százalék felé közelítő deficit kapcsán tegnap szakértők, akik a kormány által előre jelzettnél lényegesen magasabb inflációt prognosztizálnak az idei és a jövő évre vonatkozóan.

Szabó Eszter
2006. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még az 1970-es évekbeli két nagy olajválság idején sem volt akkora a magyar államháztartás hiánya, mint most – emlékeztetett a 9,5 százalékos idei államháztartási hiányról szóló kormányzati beismerés és a legfrissebb előrejelzések kapcsán Mellár Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke, aki lapunknak rámutatott: Magyarország jelentős külső eladósodása az 1978-as olajválságot követően indult meg, amikor – akárcsak az elmúlt években – a kormány halogatta a szükséges kiigazító intézkedéseket. A közgazdászprofesszor szerint a jelenlegi és az akkori költségvetési válsághelyzet abban is hasonlít, hogy a korábbi eladósodásunkkor szintén kedvezőek voltak a nemzetközi hitelfelvételi lehetőségek, ugyanúgy, mint az elmúlt esztendőkben, amikor a magyar államadósság finanszírozásához nem volt nehéz befektetőket találni. Mellár az idei évre 10 százalék feletti hiányt vár, amely egybevág a Nemzetközi Valutaalap múlt héten közzétett 10-11 százalékos magyar deficitről szóló prognózisával. Mint mondta, hiábavaló bűvészkedés a nyugdíjkorrekcióval csökkentett hiányszámról szóló kormányzati kommunikáció, jövő év márciusától ugyanis már nem használhatjuk a deficitcsökkentés e módszerét.
A rekordnagyságú hiány veszélyeire figyelmeztetett Csaba László közgazdászprofesszor is, aki hangsúlyozta: utoljára 1945-ben, a második világháború utolsó évében volt a mostanihoz hasonló nagyságrendű államháztartási hiánya Magyarországnak. Hozzátette: az akkori tízszázalékos hiányból hét százalékot tett ki a háborús jóvátétel, három százalékot pedig az állam folyó vesztesége. Csaba László megdöbbentőnek nevezte, hogy ebben a helyzetben a kormány könnyedén lép túl több száz milliárd forintos hiánytételeken.
Tarthatatlannak ítélte az új hiánycélt tegnap az OTP Bank elemzési központja is, amely az idei évre 9,8 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitet jelzett előre. A bank rámutatott: negatívan értékelhető, hogy az idén nem történik meg a MÁV és a BKV 400 milliárd forintra becsülhető adósságátvállalása. Az OTP szerint további, 170 milliárd forintos bizonytalansági tételt jelent a PPP-formában finanszírozandó autópálya-szakaszok költsége, az EU statisztikai hivatalától ugyanis nincs végleges állásfoglalás az Állami Autópálya Kezelő Zrt. részleges privatizációjáról.
A magas hiány kockázatain túl elemzők tegnap az elszabaduló infláció veszélyeire is figyelmeztettek. A legfrissebb előrejelzések a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter által jósolt pénzromlási ütemnél lényegesen magasabb inflációt prognosztizáltak. Az UBS pénzintézet már az idei év végére öt százalék feletti fogyasztóiár-emelkedést jelzett előre, jóllehet Veres János keddi nyilatkozata szerint az infláció idén három százalék alatt marad. A portfolio.hu internetes portálon közölt értékelés értelmében a Magyar Nemzeti Bank jelentős kihívás előtt áll, hogy az inflációs várakozások ne emelkedjenek meg. Az UBS a következő hónapokra 50 bázispontos kamatemelést vár.
Gyorsuló inflációt jósolt tegnap a Lehman Brothers befektetőház is, amelynek elemzése értelmében az idei megszorítások mintegy három százalékponttal emelik a pénzromlási ütemet. Az idei évre várt kamatemelés a pénzintézet szerint a forint árfolyamától, illetve attól függ, hogy a jegybank hogyan ítéli meg a költségvetői kiigazító csomagot.

Ellentmondás. Az új magyar kormány napokban ismertetett megszorításai és a választási ígéretek közötti ellentmondásról írt tegnapi számában a pozsonyi SME napilap. A liberális szlovákiai újság szerint „intő példa, ami most Magyarországon történik, mert a választók korrumpálásának árát maguk a választók fogják megfizetni, és nem a politikusok”.
Kritikával illette a Gyurcsány-csomagot tegnap a köztelevízióban Békesi László, a Horn-kormány pénzügyminisztere is, aki szakmailag hiányos programnak nevezte a szigorításokat, és meglehetősen primitív lépéseknek az adóemeléseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.