Hatásos-e a magyar vakcina?

Miközben világszerte számos cég igyekszik kifejleszteni a madárinfluenza elleni oltóanyagot, az amerikai Bloomberg News után most már az Egészségügyi Világszervezet is kételkedik a korábban kifejlesztett magyar vakcina hatásosságában. Részben okkal, hiszen a hazai gyártó, az Omninvest Kft. mindeddig nem adta át termékét független laboratóriumoknak vizsgálatra.

MN-összeállítás
2006. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oltóanyagot fejlesztett ki a H5N1 madárinfluenza-vírus különféle variánsai ellen az angliai székhelyű GlaxoSmithKline gyógyszerkutató és forgalmazási vállalat, amely az embereken való tesztelésre a napokban kapott engedélyt – jelentette szombaton az MTI a Die Weltre hivatkozva. A berlini hetilap értesülése szerint a cég preparátumát körülbelül ezer kísérleti alanyon próbálják ki, az első eredményekre még ebben az évben számítanak.
Eközben Karl Stöhr, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértője megkérdőjelezte a korábban kifejlesztett magyar vakcina hatásosságát. Egyben bírálta hazánkat, mert szerinte Magyarország nem válaszolt azokra a felhívásokra, amelyek az oltóanyag mielőbbi, független vizsgálatát kezdeményezték. Stöhr hangsúlyozta, hogy az Omninvest nem köteles beküldeni a vakcinát a WHO-nak, mert a szervezet nem rendőrség, de a független tesztre vonatkozó ajánlat továbbra is fennáll. Számos cég megvizsgáltatja termékét, hogy erősítse piaci pozícióját, ezt várják például a GlaxoSmithKline-tól is.
Miként lapunk internetes kiadása beszámolt róla, a múlt héten az amerikai Bloomberg News vonta kétségbe a magyar oltóanyag sikerét, mert a szerző szerint a gyártó még egyetlen tudományos bizonyítékkal sem támasztotta alá állításait.
Emlékezetes: az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) márciusban engedélyezte a Fluval H5N1 vakcina magyarországi forgalmazását. A szer gyártásának jogát az Omninvest Kft. kapta, de – miként a dpa német hírügynökség fogalmazott – a cég mindeddig nem adott ki a termékről semmilyen, független vizsgálatra alkalmas részletet, s az anyagot a londoni székhelyű Európai Gyógyszerügynökséghez (EMEA) sem terjesztette be engedélyeztetésre.
Egyelőre nem tartják időszerűnek benyújtani a vakcinát és a dokumentációt az EMEA-nak – nyilatkozta a dpa-nak Zimonyi Ferenc, az Omninvest Kft. ügyvezetője. „Megfelelő időben beadjuk majd, de figyelembe kell vennünk, hogy a klinikai próbák még nem zárultak le, bár már a tömeges gyártásra is készen állunk” – fűzte hozzá Zimonyi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.