„Itt a BBC, London…”

K ö n y v e s h á z

Ludwig Emil
2006. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ mértékadó médiumának tekintett brit közszolgálati rádió, a BBC magyar osztályán évtizedekig dolgozó szerkesztők, akik most az évfordulóra időzítve könyvbe rendezték a forradalom hangdokumentumait, 1956. november végén hagyták el a Szovjetunió által leigázott országot. Ez a körülmény ennyi idő elteltével is megbízhatóbbá teszi a több évtizedes tények közlését, mint a személyes élmények és tapasztalatok híjával kutatók adatfeldolgozásai. Az immár fél évszázadra nyúlt történelmi távolság miatt mára jócskán felértékelődött a még élő tanúk vallomása.
Nem könnyű megragadni a mégoly fontos részleteket sem a csaknem háromszáz oldalas dokumentumgyűjteményből, amely a londoni központú világrádió archívumában megtalálható riportok, interjúk és stúdióbeszélgetések hangfelvételeinek feszesre szerkesztett, írott változata. A BBC munkatársainak ötvenhatos missziója a magyar–osztrák határon kezdődött, amikor a tudósítók tömegével kapták mikrofonvégre a menekülőket. A riporterek által összegyűjtött, legtöbbször név nélküli adatközlésekből szinte magától kikerekedik a forradalmat kiváltó állami terror hétköznapi világa, majd a fegyveres harcba torkollott népfelkelés hiteles képe. Az időben első stúdióbeszélgetést, már Londonban, Cs. Szabó László vezette 1956 decemberében. Értelmiségi partnerei visszaemlékezéseiből összeáll egy másik kép: az 1953–54-ben megindult erjedés belterjes világa a Petőfi Körben és másutt, a hatalom által szemmel tartott társutasok tétova mozgolódása. A folytatásban már keményebb karakterek szólalnak meg, köztük Kopácsi Sándor, a főváros rendőrkapitánya, akinek a megsértett Szerov hadseregtábornok november 5-én azt ígérte, Budapest legmagasabb fájára fogja felakasztatni (ezt megúszta, de a börtönt és az emigrációt nem), vagy az 1991-ben elhunyt, szintén éveket börtönben töltött Krassó György, aki így emlékezett az október 23-án kora este történtekre: „… közvetlenül a rádió körül lehetett, hogy élesen lőttek az emberekre. Biztos, hogy ebben az időben már volt halott, mert később azt hallottuk, hogy a Szabad Nép-székházban már ezt megelőzően körbevittek egy holttestet.” Másik részlet Krassó emlékeiből: „November 5-én egy Szilágyi Erzsébet névre hallgató utcalány, de általában csak Szöszinek hívott 18 éves utcalány a Nyugati pályaudvarnál, a volt Ilkovics előtt összecsavart kézigránátokkal egy orosz tank elé vetette magát. Felrobbant a tankkal együtt. Kamikazeugrása előtt azt mondta társainak: »Nem akarok megint kurva lenni!«”
További fajsúlyos hősök tűnnek fel a könyv lapjain hosszabb-rövidebb megszólalással, vagy mások által elmesélve egyszerre romantikus és életre-halálra menő szereplésüket a forradalom és a megtorlás napjaiban. Gáli Józsefről, Obersovszky Gyuláról, Bali Sándorról, Pongrátz Gergelyről, Dudás Józsefről és Rácz Sándorról ráadásul nemcsak olvashatunk, hanem eddig nem vagy ritkán látott archív fényképeiket is mellékelték a szerkesztők. A jól szerkesztett, magyarázó jegyzetekkel és rövid életrajzokkal kiegészített dokumentumkötet akár tankönyvként is szolgálhatna a XX. századi magyar történelem megismeréséhez.
(Pallai Péter – Sárközi Mátyás: A szabadság hullámhosszán. Helikon Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 4490 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.