Nincs tét Szlovákiában?

Csendesen zajlik az előre hozott szlovákiai választások kampánya, néhány kevésbé jelentős megnyilvánulástól eltekintve – például Ján Slota kirohanásai a magyarság ellen – komolyabb konfliktusra, öszszetűzésre nem került sor. Az elemzők egy része ezért unalmasnak, üresnek tartja a kampányt, s azt állítja – mentséget keresve egyúttal a pártoknak –, hogy a választásoknak nincs tétjük.

Neszméri Sándor
2006. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákia csatlakozott az Európai Unióhoz, tagja lett az észak-atlanti szövetségnek, a betagozódás zökkenőmentes volt, a játékszabályok adottak, mindegy tehát, milyen kormánya lesz az országnak. A kampány alatt nem változott a pártok népszerűsége, szinte minden adott, ezért – állítják egyes elemzők – igazuk van azoknak a polgároknak, akik szerint felesleges az urnákhoz vonulni, hiszen a szavazatuk vajmi keveset ér a politikai, társadalmi és gazdasági folyamatok irányultsága szempontjából.
Tény, a választási kampány csendesen zajlik, de vannak olyan elemei, amelyek arra utalnak, igen komoly tétje van a szavazás végeredményének – véli az elemzők egy másik csoportja, többek között Martin Bútora, a Közkérdések Intézetének igazgatója (mellesleg a legutóbbi államfőválasztás egyetlen civil, pártoktól független jelöltje) és Miroslav Kusy professzor, a közismert emberi jogi harcos. Ők azt állítják, hogy a választásoknak komoly tétje van, hiszen a kérdés az, folytatja-e Szlovákia az 1998-ban elkezdett utat, amely a demokratikus intézményrendszer kiépítését és megszilárdítását jelenti, illetve azt, amelyet 2002-ben kezdett el a jobbközép kormány, s amely olyan közigazgatási és gazdasági reformokat eredményezett, amelyek mára egy igen magas szintű, fenntartható fejlődési pályára állították az országot, a folyamatok folytatása nélkül ugyanis akár egy év alatt visszazuhanhat minden az 1998-as állapotok szintjére.
Kusy professzor például arra figyelmeztet, hogy az emberi és a politikai szabadságjogokkal, illetve a kisebbségek jogállásával a választásokon induló 21 párt közül egyedül a Magyar Koalíció Pártja foglalkozik részletesen, egyedül a magyar pártnak vannak konkrét javaslatai arra vonatkozóan, hogy a naponta felmerülő problémákat hogyan kellene rendezni e téren. Az egykori Charta 77-es emberi jogi harcos különösen nyugtalanítónak tartja a pártprogramok elemzése fényében azt a tényt, hogy az MKP, illetve a szlovákiai magyarság ellen a törvényesség határát súroló módon uszító Szlovák Nemzeti Párt kampányát egyetlen szlovák párt sem utasította el.
Martin Bútora azt a vádat is alaptalannak tartja, amely szerint az MKP etnikai alapon politizál. Bútora úgy véli, az ország számára a legnagyobb veszélyt az jelentené, ha olyan erők kerülnének kormányzati hatalomba, amelyek „fellazítanák” a már végrehajtott reformokat és felerősítenék az állam elosztó szerepét, mert ebben az esetben felborulna a ma még egyébként is gyenge lábakon álló makroökonómiai egyensúly, s a választási ciklus végére végeredményben ugyanoda kerülhetne az ország, ahonnét 1998-ban elindult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.