Szállítás és műtét közben géppel tartották fenn annak a szívnek a vérellátását, amelyet egy ötvennyolc éves brit férfiba ültettek át Cambridge-ben. A páciens, aki a világon először nem fagyasztott, hanem dobogó szívet kapott, kiválóan érzi magát, semmi jele annak, hogy az új szerv kilökődni készülne – adta hírül a BBC. A szervátültetésben mérföldkövet jelentő műtétet két hete végezték el a Papworth kórházban, de csak akkor számoltak be róla, amikor már biztos volt a siker.
Szakértők szerint az új módszer segítségével megháromszorozódhat, tán meg is négyszereződhet a szívtranszplantációk száma, mert a géppel életben tartott szerv sokáig életképes marad, ellentétben a lefagyasztottal, amelyet négy-hat órán belül be kell ültetni. Mivel így messziről is elszállítható a rászorulóhoz, az orvosok az eddiginél nagyobb körben kutathatnak a megfelelő donor után. Ez különösen fontos a Nagy-Britanniához hasonló országokban, ahol jórészt közúton juttatják el az új szerveket a beavatkozásra várókhoz. Ezzel a módszerrel arra is jut elegendő idő, hogy alaposan megvizsgálják a beültetésre váró szívet.
Becslések szerint a jövőben megnőnek a transzplantációra várók túlélési esélyei. Az elmúlt két évben száztizenöt szívátültetést végeztek a szigetországban, további tizenöt betegnek azonban azért kellett meghalnia, mert nem találtak számukra idejében donort. Ötvennégyen már évek óta várnak a nekik megfelelő szívre, de már biztosan nincs sok idejük – emlékeztetett a BBC.
A cambridge-i sebészcsoportot irányító Bruce Rosengard profeszszor elmondta: a beavatkozás sikere bebizonyította, hogy az új metódus egyenértékű a régivel, hacsak nem jobb. A káliummal megállított és lefagyasztott szív állapota ugyanis gyorsan romlik, amit viszont gépre kapcsolnak – ha a művelet igénybe vesz is húsz percet –, tökéletes állapotban várhatja az operációt. Hozzátette: a forradalmi újítás nemcsak a szív-, hanem a májátültetéseknél is alkalmazható.
A dobogó szív átültetése egy európai kísérletsorozat része volt. Hamarosan tizenkilenc hasonló műtétet végeznek el Németországban és Nagy-Britanniában, és csak a statisztikailag is igazolható eredmények alapján kezdődhet meg a módszer széles körű alkalmazása.

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes