– A kormány előtt lévő egészségbiztosítási törvényjavaslat elfogadásával nemcsak az egészséges élethez és a gyógyuláshoz fűződő emberi jogokat vonnák kétségbe, hanem a demokrácia mibenlétét is megkérdőjeleznék, hiszen a társadalom túlnyomó többsége nem a profitalapú üzleti biztosításban érdekelt, hanem a szolidaritási rendszer megőrzésében és államilag összehangolt fejlesztésében – olvasható a bal- és jobboldali értelmiségieket és érdekvédőket tömörítő kerekasztal 54 szervezet nevében kiadott állásfoglalásában.
A fórum arra szólítja fel „a dolgozókat, a tanulókat, a munkanélkülieket, az utca emberét”, hogy az egészségügyi, a nyugdíj- és a megélhetési jogok védelmében csatlakozzanak a szakszervezetek, civil szervezetek mozgósításához. A szervezet támogatja a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége kampányát, valamint a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés szombati tiltakozó gyűlését. A kerekasztal támogatja és mozgósít a Liga és a Munkástanácsok által kezdeményezett december 15-i budapesti tüntetésre, és felszólítja a dolgozókat, hogy tömegesen csatlakozzanak a december 17-re meghirdetett munkabeszüntetéshez.
*
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége december 17-én az ország mind a 19 megyéjében félpályás útlezárásokat tart, támogatva a Liga és más társadalmi szervezetek tiltakozását az egészségügy tervezett privatizációja ellen – jelentette be Jakab István. A szervezet elnöke szerint az egészségügy magánosítása az ország vidéki lakosságát hozná nagyon nehéz helyzetbe, tovább rontva életesélyeiket, mivel már sem a közlekedéshez, sem az iskolához, sem más közszolgáltatásokhoz nem férnek úgy hozzá, mint a városi emberek.
Mindeközben a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt ajánlja minden közoktatásban dolgozónak, hogy lehetőség szerint az adott intézményben működő szakszervezetekkel együttesen szervezzenek december 17-re sztrájkot, s a helyi körülményektől függően határozzanak annak hoszszúságáról.
Az érdekképviselet üdvözli társszakszervezetének, a Pedagógusok Szakszervezete elnökségének ajánlását, amelyben a Liga által szervezett akciókkal kapcsolatos csatlakozást javasolják tagjaiknak. A PDSZ szerint ha az akciókban való részvétel nagymértékű lesz, azzal nyomatékosítják a kormány számára, hogy elfogadhatatlan az egészségbiztosítási rendszer tervezett átalakítása, a nyugdíjszámítás januártól érvényes szabálya, és ezeken túlmenően határozott jelzés arra is – amellett, hogy a sztrájk nem erre irányul –, hogy a közoktatás dolgozói elégedetlenek az ágazat jelenlegi helyzetével.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
