Bukott Professzor

Pataky István
2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olasz­or­szág meg­ta­pasz­talt már né­hány kor­mány­zást (a II. vi­lág­há­bo­rú óta el­telt több mint öt év­ti­zed so­rán egé­szen pon­to­san hat­van­egyet), olyan kín­ke­ser­ve­set azon­ban, mint a most meg­bu­kott Romano Prodié, ta­lán ed­dig még so­ha. Az olasz köz­élet­ben ta­ná­ros kül­alak­ja mi­att csak Pro­fes­­szor­ként em­le­ge­tett bal­ol­da­li po­li­ti­kus tu­laj­don­kép­pen már a 2006-os par­la­men­ti vá­lasz­tá­sok után tud­hat­ta, le­he­tet­len kül­de­tés­be kezd sokpárti, ide­o­ló­gi­a­i­lag igen szí­nes ko­a­lí­ci­ó­já­val, amely­nek csu­pán egyet­len kö­zös cél­ja volt: Silvio Berlusconi el­len­zék­be kül­dé­se. Prodi mi­nisz­ter­el­nök­sé­ge el­sõ pil­la­na­tá­tól úgy tett, mint­ha ma­ga­biz­tos par­la­men­ti több­ség és tár­sa­dal­mi tá­mo­ga­tás áll­na mö­göt­te. Büsz­kén hir­det­te meg az Olasz­or­szág ja­va cí­mû, 281 ol­da­las prog­ram vég­re­haj­tá­sát. Ígé­re­tei kö­zött sze­re­pelt az adó­csa­lás el­le­ni harc, a be­ván­dor­lás ren­de­zé­se, a pe­da­gó­gu­sok fi­ze­té­sé­nek eme­lé­se, há­rom­ezer böl­csõ­de meg­épí­té­se, in­gat­lan­adó-csök­ken­tés, az inf­rast­ruk­tú­ra fej­lesz­té­se. A Pro­fesz­­szor me­rész ter­ve­i­hez mind­össze két­fõs több­ség állt ren­del­ke­zés­re a ró­mai sze­ná­tus­ban, így min­den egyes dön­tés ma­gá­ban hor­doz­ta a kor­mány­bu­kás ve­szé­lyét. Nö­vel­te az in­sta­bi­li­tást, hogy a fo­lya­ma­to­san Berlusconival ri­o­ga­tó Prodi a gyõ­ze­lem ér­de­ké­ben kis ke­resz­tény­de­mok­ra­ta pár­to­kat te­relt egy tá­bor­ba a kom­mu­nis­ták­kal. Nem volt meg­le­põ, hogy egy ilyen ter­mé­szet­el­le­nes po­li­ti­kai kong­lo­me­rá­tum kép­te­len egy­sé­ge­sen lép­ni a fon­tos tár­sa­dal­mi, gaz­da­sá­gi kér­dé­sek­ben.
A Pro­fes­­szor­ból rá­adá­sul hi­ány­zik az a ké­pes­ség, ami nagy jobb­ol­da­li ri­vá­li­sá­ban két­ség­te­le­nül meg­van: az erõt su­gár­zó ma­ga­biz­tos­ság. Az Eu­ró­pai Bi­zott­ság el­nö­ke­ként is ez volt si­ker­te­len­sé­gé­nek leg­fõbb oka. Nem si­ke­rült jó kap­cso­la­to­kat ki­épí­te­nie a ta­nác­­csal és így a tag­ál­lam­ok po­li­ti­kai ve­ze­tõ­i­vel. En­nek el­le­né­re bi­zal­mat ka­pott az olasz és az eu­ró­pai bal­ol­dal ré­szé­rõl, a Ber­lusconi fe­lett ara­tott mi­ni­má­lis gyõ­zel­me után pe­dig so­kan tõ­le vár­ták Olasz­or­szág meg­re­for­má­lá­sát. Az ál­mok azon­ban ha­mar szer­te­fosz­lot­tak, Prodi ha­ta­lom­ra ke­rü­lé­se óta több mint har­minc­szor kért bi­zal­mi sza­va­zást ma­ga el­len, a kor­mány­zás gya­kor­la­ti­lag a mi­nisz­ter­el­nö­ki szék meg­tar­tá­sá­ban me­rült ki. A bal­ol­dal­hoz ha­gyo­má­nyo­san kö­zel ál­ló, több­mil­li­ós tag­ság­gal ren­del­ke­zõ szak­szer­ve­ze­tek sztráj­kok­kal je­lez­ték elé­ge­det­len­sé­gü­ket, a ma­gas adó­ter­hek mi­att el­ma­rad­tak a kül­föl­di be­fek­te­té­sek, az ál­lam­adós­ság szé­dí­tõ ma­gas­ság­ba emel­ke­dett. A hely­zet az utób­bi hó­na­pok­ban odá­ig fa­jult, hogy még a kom­mu­nis­ta Giorgio Napolitano ál­lam­fõ is in­kább a le­mon­dást ta­ná­csol­ta Prodinak az újabb bi­zal­mi sza­va­zás kez­de­mé­nye­zé­se he­lyett. Az el­nök a kor­mány­fõ ön­kén­tes tá­vo­zá­sa ese­tén va­ló­szí­nû­leg egy szak­ér­tõi ka­bi­net meg­ala­kí­tá­sát szor­gal­maz­ta vol­na, bíz­va a gaz­da­sá­gi kér­dé­sek ha­té­ko­nyabb ke­ze­lé­sé­ben, s a rég­óta ter­ve­zett – a kis pár­tok ál­tal tá­mo­ga­tott – vá­lasz­tá­si re­form­nak meg­ágya­zó sta­bi­li­tás biz­to­sí­tá­sá­ban. Prodi nem hall­ga­tott a ta­ná­csok­ra, vál­lal­ta a sze­ná­tu­si meg­mé­re­tést, így az­tán bu­ká­sa meg­le­he­tõ­sen lát­vá­nyos­ra si­ke­re­dett.
A bal­ol­da­li mi­nisz­ter­el­nök ku­dar­cos kor­mány­zá­sa is­mét ki­áb­rán­dí­tot­ta az ola­szo­kat a po­li­ti­ká­ból. A ró­mai át­lag­pol­gár ér­dek­lõ­dé­sét ma sok­kal in­kább le­kö­ti a szép­sé­ges olasz Carla Bruni és a fran­cia el­nök sze­rel­mi vi­szo­nya, mint a po­li­ti­kai kö­zel­jö­võ. Ez per­sze még nem je­len­ti azt, hogy bi­zony­ta­lan len­ne az elõ­re ho­zott par­la­men­ti vá­lasz­tás ki­me­ne­te­le. Fel­mé­ré­sek sze­rint Berlusconi ma­ga­biz­to­san gyõz­ne az új meg­mé­re­té­sen, a jobb­ol­da­li ko­a­lí­ci­ós kor­mány pe­dig ös­­sze­ha­son­lít­ha­tat­la­nul sta­bi­labb lá­ba­kon áll­na, mint a Pro­fes­­szor más­fél éven át buk­dá­cso­ló ka­bi­net­je.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.