Hűbéri lánc

December elején kezdődött. Az egyik barátom felhívott, hogy találkozzunk, mert valami fontosat akar mondani. Kiderült, januárban más országban kezdi újra az életét. A megdöbbentő vallomás után még hat ismerős jelentette be, hogy feladja, és családostul elmegy. Van köztük olyan, aki még keresi a módját a kivándorlásnak, mások már az utazás időpontját is tudják. Mindannyian közösségépítő, konzervatív gondolkodású emberek, akikről sosem feltételeztem volna, hogy új hazát keresnek maguknak.

2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Azt érzem, hogy az állam gyűlöl, és senki nem véd meg ezzel a gyűlölettel szemben.”

Agycsere

A brain drain kifejezést a Brit Királyi Akadémián alkották meg, amikor saját tudósaik az ötvenes–hatvanas években Amerikába és Kanadába kezdtek kivándorolni. A brain minden esetben hasznos tudás hordozóját jelöli, a drain pedig arra utal, hogy a kivándorlás „csatornázott”: egy adott országban nagymértékű, és gyakorlatilag egy országba irányul, miközben a hazatérés vagy más országok képzett állampolgárainak bevándorlása alacsony.
Két jelenséggel egészítették ki a koncepciót az 1980-as években. Az egyik a brain exchange (agycsere), amelynek során egy ország egyszerre kibocsátó és fogadó is: saját, kiemelkedően tehetséges (highly skilled) állampolgárainak kivándorlását más országokból érkező képzett migráció ellensúlyozza. A másik a brain waste (agyvesztés), ami azt jelenti, hogy a képzett emberek – akár saját országukban, akár kivándorolva – nem tudják szakmájukat gyakorolni, ezért más, például fizikai munkára kényszerülnek.
A brain drain megítélése változó: akadnak tudósok, akik szerint a sikeres külföldi karrier lehetősége tanulásra sarkallja az embereket, így az adott országban többen végeznek felsőfokú tanulmányokat, mint ahányan végül el is mennek. Sokan ecsetelik a tudósdiaszpóra és a külföldi tapasztalatszerzés előnyeit is, a közelmúltban megjelent matematikai modellek pedig optimalizálhatónak tartják az agyelszívást a fenti érvek alapján. Berényi Dénes akadémikus például amellett érvelt, hogy ha egy tudósnak a saját országa – többnyire anyagi okokból – nem ad lehetőséget a kutatásai elvégzésére, akkor kivándorlásával hazája nem veszít, a tudományos világ pedig nyer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.