Izraeli beruházókkal tárgyalt Medgyessy

Magyarországi ingatlanberuházásokról tárgyalt Izraelben hazánk utazó nagykövete. Egy politikai-gazdasági konferencia előadójaként a zsidó államba látogató Medgyessy Péter találkozott politikusokkal, a vidéki egyetemekhez kapcsolódó tudásparkok tervéről pedig befolyásos befektetői köröknek számolt be.

Bodacz Péter
2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konferenciára érkezett, ám magyarországi ingatlanberuházásokról is tárgyalt Izraelben Medgyessy Péter. Hazánk utazó nagykövete, egykori miniszterelnök – mint arról a távirati iroda beszámolt – a globális kihívásokról, az energiabiztonság, a vízellátás és az élelmiszer-ellátás biztonságának kérdéséről, valamint a jelzáloghitel-válság európai aspektusairól tartott beszédet a Herzliya konferencián. A látogatás alkalmával Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök és Stanley Fischer, az Izraeli Nemzeti Bank elnöke mellett Medgyessy tárgyalt a hazánkban már jelenlévő, a legmeghatározóbb izraeli üzletemberek közé tartozó Juli Oferrel és az ingatlanberuházásairól ismert Africa–Israel-csoport vezetőségével is.
Utóbbiról elmondta, hogy egy több országban már jól ismert, vidéki egyetemekre épülő tudáspark-modell kidolgozása folyik, amelynek majdani megvalósításához magántőke bevonására is szükség lehet. – Konkrét ingatlanberuházásokról nem volt szó, utazó nagykövetként ugyanis nem üzleteket kötök, hanem Magyarország sikeressége és fejlődése érdekében ajtókat nyitok ki. Egy, a lakóparkokra emlékeztető, ám tudományos központokhoz kapcsolódó laboratóriumokat, inkubátorházakat is magába foglaló koncepció kialakításának ügyében tárgyaltunk. Említésre méltó, hogy Juli Offer egy kockázatitőke-társaság létrehozását javasolta, ami mindenképp megfontolandó – hangsúlyozta Medgyessy. Tájékoztatott izraeli látogatásának további részleteiről, így a Stanley Fischerrel, valamint Benjamin Netanjahuval folytatott tárgyalásáról is. Szavai szerint a nemzeti bank elnökével az izraeli jegybanktörvényről, míg a volt izraeli miniszterelnökkel az általa indított reformok tapasztalatairól értekezett.

Felvásárlók. Noha egyes vélemények szerint Magyarországon „a második világháború óta nem látott antiszemitizmus tombol”, az Index internetes portál izraeliek „ingatlanoffenzíváját” ecsetelő decemberi írása, valamint Simon Peresz elhíresült kijelentése – miszerint Manhattan és Lengyelország mellett lassan Magyarországot is felvásárolja Izrael – nem támasztja alá az elhíresült véleményt. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a Medgyessy Péter által invitált befektetők milyen mértékben vesznek részt az offenzívában, ám internetes laptársunk tabudöntögető összeállításából kiderül: az Ecorys Magyarország nemzetközi tanácsadó cég felmérése szerint az eladási top 10-ben nagyrészt magyar és izraeli érdekeltségű fejlesztők találhatók, akik több projekttel vannak jelen a belvárosi társasházi és a zöldövezeti lakóparki piacon is. A publikus cégadatok alapján a száznál több lakást értékesítő vállalkozások tízes listáján szereplők közül ötöt izraeliek irányítanak. A közel-keleti befektetők – hívja fel a figyelmet az Index – azonban nem most érkeztek: az első próbálkozások eredménye volt több, a 90-es évek közepén megnyitott pláza, míg számos nagybefektető részt vett a privatizációban, s az állammal közös beruházásokban. Így épült több kollégium és egyetemi szárny is, amelyekhez az éppen aktuális kormány garanciát nyújtott, a hiányzó tőkét azonban a befektető vagy valamelyik magyar bank biztosította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.