Prodinak előzőleg Napolitano azt javasolta, hogy mondjon le, elkerülendő a szenátusi voksolási fiaskót, a miniszterelnök azonban erre nem volt hajlandó.
A köztársasági elnök a kormányfő bukását követően többféleképpen is dönthet. Egyrészt kinevezhet egy átmeneti kormányt, amely az olasz választási rendszer megreformálását kapná feladatul. Másrészt felkérheti Prodit újabb kormány alakítására, vagy pedig előre hozott választásokat írhat ki. A közvélemény-kutatások szerint az előre hozott választásokat Silvio Berlusconi nyerné meg.
*
A választási lehetőségek skálája ellenére az összes párt hivatalosan az új választások kiírását támogatja, ám a reformok elfogadása nagyon sürgető, ezért elképzelhető egy ideiglenes kabinet felállítása.
A szenátusi szavazás előtt lármás, viharos jelenetek zajlottak le a felsőházban – írta az MTI. Miután Nuccio Cusumano kereszténydemokrata szenátor bejelentette, hogy a pártja (a Demokratikus Unió Európáért – Udeur nevű katolikus párt) által elfogadott irányvonal ellenére ő bizalmat készül szavazni Prodinak és kormányának, heves tiltakozás tört ki az ülésteremben. Tommaso Barbato, az Udeur szenátusi csoportjának vezetője árulónak minősítette párttársát, és olyan mozdulatot tett, mintha le akarná lőni. Többen leköpték a pártfegyelem megsértőjét. Cusumano elájult a kiállt izgalmaktól, hordágyon vitték el a szenátus ülésterméből.
Prodi demokratikus országhoz méltatlannak nevezte a történteket. Az Udeur a hét elején kilépett a kormánykoalícióból, és megvonta támogatását a Prodi-kormánytól. Ennek előzménye, hogy a párt vezetője, Clemente Mastella lemondott a múlt héten igazságügyi miniszteri posztjáról, mert vizsgálat indult ellene és felesége – Campania régió közgyűlésének elnöke – ellen korrupció gyanújával. Mastella tagadja, hogy bűnös lenne, a párt pedig úgy érezte, hogy a miniszter védelméért nem tett meg mindent a kormány.
Prodi ezek után kért bizalmi szavazást kormánya ellen a képviselőházban és a szenátusban. Az előbbiben, ahol a kormánykoalíciónak kényelmes többsége van, szerdán meg is kapta a bizalmat. A szenátusban azonban az Udeur kilépése nyomán a kormánykoalíció elvesztette többségét, ennek is volt köszönhető a Prodi-kormány húsz hónapos regnálásának vége.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
