Megoldást keres az olasz elnök

Benyújtotta lemondását Romano Prodi olasz miniszterelnök Giorgio Napolitano államfőnek órákkal azután, hogy a szenátusban nem kapott bizalmat a kormánya. Napolitano arra kérte Prodit, ügyvivő minőségben vezesse a kormányt, amíg zajlanak a válság rendezését célzó politikai tárgyalások.

Hírösszefoglaló
2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A piac kivár. Ez nem szükségszerűen rossz hír, minden attól függ, hogy mi lesz Prodi után – mondta Marco Valli, az Unicredit bankcsoport közgazdásza. Hozzátette, a piacok nem szeretik a bizonytalanságot, de ha Prodit egy erősebb kormány követi, az kedvező lehet. Az unió ugyanakkor aggódik, hogy az olasz költségvetés nem lesz kiegyensúlyozva 2011-ig, mint ígérték. Az olasz növekedési előrejelzéseket csökkentették, az ipari termelés is kevesebb, a fogyasztói bizalom pedig két és fél éves mélyponton van. (MTI)


Napolitanónak döntenie kell arról, hogy előre hozott választásokat ír ki, vagy valaki mást kér fel kormányalakításra – írta az MTI. Prodi lemondása után az elnök kinevezhet egy átmeneti kormányt, amely az olasz választási rendszer megreformálását kapná feladatul, vagy előre hozott választásokat írhat ki. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az előre hozott választásokat a konzervatív Silvio Berlusconi nyerné meg.
Az alkotmány értelmében Napolitano elnöknek konzultálnia kell a pártok és a parlament vezetőivel, valamint a volt államfőkkel a politikai zsákutcából kivezető lépésről. A tárgyalások nehéznek és hosszúnak ígérkeznek, miután nincs konszenzus a főbb politikai erők között a következő lépésről. Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az egyeztetések jövő keddig fognak tartani a pártok képviselői és az államfő között. Napolitano korábban kijelentette, nem akar újabb választást addig, amíg a parlament el nem fogadja a választási rendszert megreformáló törvényt.
A jobbközép ellenzék azonban előre hozott választásokat akar. „A szenátusi szavazás megkönnyebbülést hoz valamennyi olasznak, mivel az országnak hatékony kormányra van szüksége” – mondta Berlusconi volt kormányfő, aki 2006-ban szoros versenyben alulmaradt Prodival szemben a választásokon. Berlusconi egyébként pezsgőt bontott a szenátusi szavazás végeredménye hallatán, és egy kisebb partit is szervezett. „Egyenesen a választások felé haladunk. Ez nagy öröm” – mondta a konzervatív Nemzeti Szövetség vezetője, Gianfranco Fini. A balközép vezetője, Walter Veltroni szerint el kell kerülni az előre hozott választásokat, amelyek szerinte drámai helyzetbe sodornák az országot.
Elemzők szerint Prodi kormánya – a II. világháború óta a 61. olasz kabinet – bukása nem mér csapást az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságára, mivel a miniszterelnököt túlságosan lefoglalta a politikai túlélés ahhoz, hogy véghezvigye a szükséges reformokat. Szakértők a választási rendszer átalakítását remélik, és hogy ezáltal megszűnik az Olaszországra jellemző politikai instabilitás.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.