Nem gyűrűzik be?

Lóránt Károly
2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió pénzügyminiszterei a héten tartották ülésüket, amelyen a fő téma a pénzügyi piacok „zavarai” voltak. Az unió gazdasági biztosa, Joaquín Almunia egészen biztos abban, hogy a globális pénzpiacok jelenlegi nyugtalanságát az Egyesült Államok egészségtelen közkiadásai okozzák, sürgette Washingtont, hogy csökkentse költségvetési kiadásait, és ösztönözze a megtakarításokat, ugyanakkor dicsérte az Európai Unió „felelősségteljes és megalapozott” gazdaságpolitikáját, a közös valuta pozitív hatását. „Nincs globális recesszió, de megvan annak a kockázata, hogy az Egyesült Államokban recesszió következik be, mivel az elmúlt években az USA gazdaságában jelentős egyensúlytalanságok (hatalmas fizetésimérleg- és költségvetési hiány, a megtakarítások hiánya) halmozódtak fel” – mondta. Hozzátette, hogy Európa a korábbi reformok és a költségvetési kiadások lefaragása nyomán jól felkészült, hogy átvészelje a pénzügyi válságot, habár a pénzügyi piacok zavarai az unió gazdasági növekedési ütemére hatással lehetnek.
Más elemzők viszont felhívják a figyelmet, hogy a kibontakozó pénzügyi válság súlyos következményekhez vezet a hatalmas adóssággal és folyó fizetésimérleg-deficittel rendelkező közép- és délkelet-európai országokban. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank mindenekelőtt Lettországot, Magyarországot, Bulgáriát, Romániát és Szerbiát sorolja e kategóriába.
Megint mások, mint például Dean Baker, az amerikai Gazdasági és Politikai Kutatások Központja fő közgazdásza attól fél, hogy az Egyesült Államok gazdasága szabadesésbe kezd. A Standard & Poor’s fő közgazdásza, David Wyss pedig azon aggodalmának adott hangot, hogy az európai és más tengerentúli beruházók kivonják a pénzüket Amerikából.
Egy civil szervezetekre épülő német világgazdasági elemző hírportál (World Economy and Development) párhuzamokat mutat ki a tíz évvel ezelőtti
ázsiai pénzügyi válság és a jelenlegi helyzet között. Eszerint a jelenlegihez hasonló pénzügyi válságokat a következő képlettel lehet leírni: emelkednek az ingatlanárak, ennek nyomán kiterjed a hitelezési tevékenység, majd a spekuláció egyre intenzívebbé válik, míg végre egyesek elkezdik realizálni nyereségüket, vagyis eladnak, mire az árak esnek, a korábbi „befektetők” megpróbálják menteni, ami menthető, és az árak szabadesésbe kezdenek. A jelen esetben az történt, hogy az amerikai lakáspiacon elkezdtek emelkedni az árak, aminek hatására egyre többen akartak hitelekből lakást építeni, a bankok pedig kölcsönöket adtak a másodosztályú (kockázatos) adósoknak is, majd e hiteleket kötvényesítve továbbadták európai és ázsiai „befektetőknek”. A nyolcvanas évek „pénzügyi innovációi” által kialakított átláthatatlan spekulációs rendszerben e pénzek szétterültek a világ pénzpiacain, úgy, hogy a pénzügyi intézményeknek még csak fogalmuk sincs, mennyire vannak kitéve a kockázatnak. Amikor azután a lakásárak lementek, a korábban létrehozott pénzügyi dominó elkezdett összedőlni.
John Kenneth Gailbraith közgazdász A pénzügyi spekulációk rövid története című könyvét így zárja: „Mikor és milyen területeken zajlik le majd a következő nagy spekulációs epizód? Ingatlanokban? Az értékpapírpiacon? Senki nem tudja, de egyvalami biztos: a továbbiakban még több ilyen epizódra fog sor kerülni, (…) a bolondokat megszabadítják a pénzüktől.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.