Orosz gázvezeték Szerbiában

A szerb kormány tegnap átfogó energiaügyi megállapodást kötött az orosz elnökkel, amelynek értelmében a Gazprom többségi tulajdont szerzett a délkelet-európai ország energiacégében, a NIS-ben. Cserébe a Déli Áramlat elnevezésű gázvezetéket Szerbián vinnék keresztül, valamint egy gáztározót is felépítenének déli szomszédunknál. Szakértők szerint ez nem hozta közelebb a cső megvalósulását, Magyarországnak viszont jól jöhet egy közeli, Ukrajnát elkerülő vezeték.

Dékány Lóránt
2008. 02. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már biztos, hogy Szerbiát is érinti a Déli Áramlat gázvezeték, amelynek megépülését Oroszország szorgalmazza, ellentételezve ezzel az unió által támogatott Nabucco-projektet. A csőhálózat annak a megállapodásnak a keretein belül veszi déli szomszédunk felé az irányt, amelyet tegnap kötött Moszkvában Borisz Tadics szerb köztársasági elnök és Vojiszlav Kostunica miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az orosz állami gázipari óriáscég, a Gazprom ezért cserébe 400 millió euróért hozzájutott a szerb energetikai vállalat, a NIS 51 százalékos tulajdonához, s további 500 millió euróból fejleszti majd azt. Utóbbi ügylet azért érdekes, mert korábban a szerb kormány még privatizációs eljárás során értékesítette volna a társaság negyedét, s a Mol is érdeklődött volna a részesedés iránt. A Déli Áramlat tervét korábban a Kék Áramlat helyettesítette, amelyben még Törökország is szerepet kapott volna, ám a mostani szándékok szerint a gázvezeték a Fekete-tenger alatt, Bulgárián keresztül jutna el Szerbiába. Ám kérdéses, hogy onnan miként éri majd el Észak-Olaszországot. Az viszont valószínűnek tűnik, hogy Magyarországot nem érinti a cső.
– Mindenképpen jó lenne egy tranzitvezeték a Balkánon át, még ha nem is érinti Magyarországot – mondta el lapunknak Deák András, a Magyar Külügyi Intézet tudományos munkatársa. A lényeg az lenne, hogy ne az Ukrajnából érkező gáz legyen az egyetlen forrásunk, s erre a legtökéletesebb megoldást a Nabucco jelentené. A két elképzelt gázvezeték nem feltétlenül oltaná ki egymást, mivel Európa földgázéhsége folyamatosan növekszik, így mindkét cső számára lehet piac. Deák szerint a mostani megállapodás alig hozta közelebb a Déli Áramlat megvalósulását.

Egyezség az OMV-vel. Az OMV osztrák gázkonszern és a Gazprom tegnap együttműködési megállapodást kötött a baumgarteni közép-európai gázipari kereskedelmi platform (Central European Gas Hub – CEGH) közös fejlesztéséről és bővítéséről. Az egyezményt Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója és Alekszandr Medvegyev, a Gazprom alelnöke írta alá Bécsben. A CEGH az OMV leányvállalataként Baumgartenben, a szlovák határ közelében működik, és a közös cél az, hogy a kontinentális Európa legnagyobb gázipari kereskedelmi platformjává fejleszszék. A két cég mostantól ötven-ötven százalékos arányban részesedik belőle. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.