Harmadfokú vízminőség-védelmi kárelhárítási készültséget rendeltek el a Rába folyó Vas megyei szakaszán tegnap, mivel ismét fokozott habzást észleltek a szentgotthárdi duzzasztómű alatt – adta hírül a távirati iroda. Csütörtökön még csökkent a szennyezés mértéke, délutánra már a felére mérséklődött, azonban pénteken ismét rosszabbodott a helyzet. Ekkor Szentgotthárdnál körülbelül 30-40 négyzetméter összefüggő habfelületet láttak a vízen, s a Lapincs folyón is intenzív habzást észleltek. A Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szakemberei a csörötneki, a körmendi duzzasztóknál és az ikervári erőmű alatt figyelik a Rábát, valamint a Lapincsot.
Az ausztriai Wollsdorfban működő bőrgyárra gyanakszik a Greenpeace környezetvédő szervezet, véleményük szerint ez a létesítmény ürített olyan veszélyes anyagot a Rábába, amely miatt csütörtökön habzott a folyó. Ezt az osztrák környezetvédelmi minisztérium weboldalán megjelent információra alapozzák. Az adatok szerint tavaly október óta jelentős mértékben megnőtt az üzem által kibocsátott szennyvíz károsanyag-koncentrációja. Egyes környezetkárosító melléktermékek – például a króm – a megengedett értéknek akár a tizenkétszeresét is tartalmazzák. A foszfortartalom a határérték négyszeresére, a nátrium pedig a kétszeresére nőtt. A wollsdorfi bőrgyár is részese volt a Rába-projektnek, amelynek révén a stájer tartomány 350 ezer euró (91 millió forintot) támogatást adott az üzemeknek a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentésére. Ennek ellenére a létesítmény káros melléktermék-kibocsátása megnőtt.
Emlékezetes, csütörtökön reggel horgászok jelentették, hogy Szentgotthárdnál több méter szélességben piszkos hab borítja a Rábát. Ilyen mértékű környezetkárosítás tavaly nyár óta nem volt a folyón.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
