(környezettudatos legyek-e )

Kristóf Attila
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy a műanyag, az üveg- és a papírhulladék úgynevezett szelektív gyűjtése mennyiben befolyásolja földünk jövőbeni állapotát. Nyaranta Csopakon a füredi székhelyű ProBio nevű cég intézi a szemétügyeimet. Százhúsz literes holland gyártmányú kukánk van, a kukáskocsi kedden és szombaton menetrendszerű pontossággal üríti, ezért a szolgáltatásért én – ugyancsak menetrendszerűen – fizetek. Ha netán túlságosan sok hulladék gyűlik össze, a ProBiónál néhány száz forintért vásárolni lehet speciális nejlonzsákokat, emblémával, amelyekbe beletölthető a plusz-szemét, s amit aztán a kukások vonakodás nélkül elszállítanak. Szelektálásra ebben a rendszerben nincs lehetőség, legyek bármily környezettudatos.
Némi idővel ezelőtt örömmel fedeztem fel a falu túlsó végében, a polgármesteri hivatal közelében egy konténert, oldalán a jövőt szolgáló felirattal és bedobónyílásokkal: üveg, papír, műanyag. Naná, szorgalmasan gyűjtögettem az ásványvizes, feldolgozásra méltó palackokat, a letéti értékkel nem rendelkező üvegeket és a hírközlésileg, leleplezésileg elavult sajtótermékeket. Ezeket kocsin elszállítottam a gyűjtőhelyre, azzal az elégedett érzéssel, hogy végre tettem az emberiségért valamit. Pillepalackból egy hét alatt húsz-harminc is összegyűlt, ezeket egy – százötven forintért vásárolható – erős nejlonszatyorban tároltam, majd azokat kiürítve súlyosabb holmik vásárlásakor használtam a továbbiakban. Ez a rendszer előszezonban, májusban, júniusban kifogástalanul működött, mígnem egyszer a műanyag rekeszt megtömve találtam, s az egész konténer a huzamos csúf kiürítetlenség bélyegét viselte. Ezért palackjaimat a nejlonzsákban a szelektív hulladékgyűjtő talpazatára helyeztem el. Ez aztán négyszer megismétlődött egymás után, s az ötödik alkalomra kifogytam a megfelelő méretű zacskóból, s úgy véltem, az utolsót jogos megtartanom magamnak. Másrészt némi undort és helytelenítést váltott ki belőlem a sokszoros kiürítetlenség nemtörődömséget árasztó látványa. Ezért némi ingerültséggel szelektált pillepalackjaimat a konténer mellé ürítettem, ezzel mintegy figyelmeztetni remélve a rendszer működtetését elhanyagoló illetékeseket. Tettemet jogos állampolgári elégedetlenségnek érezve ültem vissza a kocsiba, s felvetődött bennem a kérdés: egyáltalán érdemes-e arra pazarolnom az időmet, energiámat és kilencvenötös oktánszámú benzinemet, hogy hulladékot szelektáljak.
Még eme gondolatsor végére sem értem, amikor a mögém álló, az utamat elzáró, önkormányzati emblémával díszített furgonból két önkormányzati pólót viselő férfiú pattant ki. Felelősségre vontak, hogy mertem a „szemetet” csak úgy a földre önteni. A teli tartályra mutattam, de szigoruk nem enyhült. Miért nem hagytam itt a nejlonszatyorral együtt? – róttak meg, s hozzátették, ha még egyszer rajtacsípnek, büntetést szabnak ki rám. Na fene, mondtam, megbüntetnek azért, mert kilométerekről idejövök, hogy szelektív kötelezettségemnek eleget tegyek? Nem volna ildomosabb még néhány konténert elhelyezni a faluban, vagy ezt az egyet megfelelő tempóban üríteni? Közölték, mindez nem rajtuk múlik. Majd, most utoljára, büntetés nélkül utamra engedtek.
Most azon tűnődöm: nem volna-e egyszerűbb a halbelsőséggel, ételmaradékkal, krumplihéjjal együtt saját kukánkba üríteni a pillepalackokat, a szabad sajtó termékeit meg a betét nélküli üvegeket? Van-e értelme környezettudatos polgárrá válnom, mint egy biciklistának, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.