A lakosságot szolgálják?

A várakozási övezetekben közlekedő gépjárművek ellenőrzésével, a lakosság pihenésének szolgálatával magyarázza a Fővárosi Közterület-felügyelet a kerékbilincsek fokozott alkalmazását. A lapunknak nyilatkozó felügyelők szerint viszont éppen a „termeléses büntetés” miatt szorulnak háttérbe az igazi lakossági szolgáltatások.

Bákonyi Ádám
2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvények értelmében a Fővárosi Közterület-felügyelet (FKF) egyik legfontosabb feladata a kiemelten védett, a védett, továbbá a várakozási övezetekben közlekedő gépjárművek ellenőrzése. Ezen belül a felügyelet fokozott figyelmet fordít azon kiemelten védett területekre, amelyek a város „tüdejét” jelentik, illetve a lakosság pihenését szolgálják. Ilyen terület fontosságát tekintve a Városliget – reagált az FKF lapunk tegnapi cikkére. Ebben arról számoltunk be, hogy a szervezet egy vezetői értekezlet után a lehető legtöbb kerékbilincs feltételére, és az ezzel járó pluszbírság behajtására utasította munkatársait.
„A felügyelet kerékbilincselési kapacitása napi 25-30 bilincs felhelyezését teszi lehetővé, a vezetői utasítást pedig hatékonysági és célszerűségi szempontok indokolják. A felügyelők az intézkedési lehetőségek közül az említett védett övezeteken belül a leghatékonyabb módszert alkalmazzák, ez pedig a helyszíni bírság alkalmazása” – állították a vezetői utasításból egyértelműen kiolvasható szándék ellenére az FKF-nél. A cikkünk nyomán lapunkat megkereső felügyelők azt mondták: a Városliget és a Margitsziget a „legjobb terület”, ahová rengeteg család megy ki. De a közterület-felügyelő is ember, és ha látja, hogy két gyerekülés van a valóban szabálytalanul parkoló kocsiban, ugyan szankcionálni fog, de nem mindegy, hogy ennek egy háromezer forintos, távolléti helyszíni bírság, vagy egy 14 400 forintos kerékbilincsbírság lesz-e a vége – fogalmaztak.
Azt állították: gyakorlatilag „büntetéstermelő” munkára presszionálják őket, nem hivatalos, ám régóta működő követelmény, hogy naponta legalább tíz „pénzes intézkedést” kell hozniuk. Ezt a vezetés számon tartja, és ez nagyban befolyásolja a jutalmakat is. Ez a kényszer azonban éppen az olyan szakmai, a lakosságot igazán érintő munkától veszi el az időt és az energiát – hívták fel a figyelmet –, mint az engedély nélküli szemétlerakás, a közterület-foglalás, az árusítás, a graffitisek elleni fellépés. Az egyik felügyelő a helyzet ellentmondásosságát egy konkrét esettel is alátámasztotta.
Mint mondta, egyik kollégája egy körözött személyt tartóztatott fel, akit be is kísért a rendőrségre, ahol azonban szinte az egész napját kénytelen volt eltölteni. Munkahelyén mégis azt kérték számon rajta: miért nem teljesítette „a napi normát”.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.