Tavaly novemberben az államfő azért nem írta alá az új támogatási rendszer (SPS) bevezetéséről szóló rendelkezéseket, mert úgy látta: sértik a jogbiztonságot, a versenysemlegességet, és kérdésessé tehetik a tulajdonhoz való jogot is. A földtulajdonosok ugyanis 2006-ban még mit sem tudtak arról, hogy két év múlva, 2008 októberében a T. Ház úgy dönt: az egységes mezőgazdasági támogatás kiszámításakor a 2006-os esztendőt kell bázisidőszaknak tekinteni. Vagyis abból kell kiindulni, hogy a támogatási jog csak az akkori földhasználókat illeti meg. Ez azért sérelmes, mert a támogatáshoz való jog a jövőben önálló vagyoni értékű jog lesz. A földtulajdontól függetlenül adhatják-vehetik azok, akik 2006 előtt is hozzájárulást kaptak. Az a tulajdonos, aki 2006 előtt haszonbérbe adta termőföldjét, az új szabály szerint csak akkor kaphatna támogatást, ha ezt a jogot visszavásárolná a haszonbérlőjétől. A földjét megművelhetné ugyan, de a termelőket megillető EU-hozzájárulás továbbra is a 2006-os haszonbérlőt illetné meg, vagy annak járna, aki a földet immár nem is művelő haszonbérlőtől azt megvette.
Számítások szerint mintegy 200 ezer gazdaság és magánszemély kapná meg tőkeként a több tíz milliárdot érő támogatási jogot. Ezzel voltaképpen kihúznák a talajt a másfél millió tulajdonos alól, és pórul járnának azok is, akik 2006 után jutottak termőföldhöz bérlőként vagy tulajdonosként.
Az államfő indítványa szerint a törvény nem az uniós, hanem az itthoni gazdaságpolitikát tükrözi, emiatt azt felülbírálhatja az AB. Az unió rendelete nem teszi kötelezővé az egységes rendszer bevezetését, hanem azt lehetőségként kínálja fel. A régi tagállamok hosszabb bázisidőszak alapján alkalmazzák ezt a modellt. Sólyom László szerint idehaza is többéves átmenet beiktatása szükséges. A tulajdonosok, a haszonbérlők így eldönthetnék, miként alakítsák szerződéses kapcsolataikat.
Kinek a tőkéje? Az unió 2014-től felhagy az egységes mezőgazdasági támogatási formával, az SPS-sel. Az időpont azért érdekes, mert Magyarországon 2011-től, vagy legkésőbb 2014-től szabaddá válik a földpiac, külföldi magánszemélyek és gazdálkodó szervezetek is vásárolhatnak nálunk termőföldet. A föld árát erősen csökkentheti, ha a jövő évtől áttérünk az egységes támogatási rendszerre. Az uniós hozzájárulás ugyanis önálló piaci érték lesz, elválik a földtulajdontól. Ha a tavaly elfogadott törvényt az AB jóváhagyja, a támogatási jogot 200 ezer haszonbérlő szerzi meg a másfél millió földtulajdonos rovására, visszamenőleg, a 2006-os szerződések alapján. Az AB-döntés hordereje ezért – szakértők szerint – a kárpótlási határozatokénál is nagyobb.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
