Henye, mint egy roppant sír

Egy könyv annak, aki még ma sem tudja, miféle isteni könnyben mártózik meg évről évre a tikkasztó nyárban.

Sashegyi Zsófia
2016. 09. 23. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már nem is tudjuk elképzelni, milyen lehetett, amikor Szántódra, Szemesre, „Kővágó-Eörs”-re, Lellére és Révfürdőre még „részint az olcsó élet, de meg a poétikusan csöndes falusi magány” miatt ment az ember. Pedig ilyesmiről számol be az az 1893-ban született tudósítás, amelyet a Kovács Emőke Régi Balaton című könyvében felbukkanó dokumentumok között olvashatunk. A szerző arra vállalkozott, hogy történészi alapossággal dokumentálja a Balaton XIX. századi világát, többnyire a fellelhető szépirodalmi munkák, útleírások alapján. Bár a kötet első, tanulmányszerű kétharmadában is találkozhatunk érdekes tényekkel, a tóról, a hozzá fűződő legendákról, a körülötte élő emberekről sokkal többet tudhatunk meg a könyv utolsó harmadát kitevő cikkgyűjteményből.

Ahogy a poétikusan csöndes falusi magány és az olcsó élet ma már ritkán jut eszébe az embernek a fent emlegetett helységekre gondolva, ugyanúgy nehéz magunk elé idézni az egykor néptelen Balaton-parti vidéket is. Pedig a környék benépesedése és a turisztikai lehetőségek kiaknázása – többek közt Kossuth Lajos korholó unszolására – csak a XIX. században indult el, s akkor is nagy nehezen.

„20 mérföldnyi sima út, nagyobb, mint némely vármegye [ ], s a honnak legszebb vidéke által körítve, s rajta mégis egyetlen hajó sem libeg. [ ] Volna csak másutt e tó, amarra nyugat felé, s virító városok körítenék, s fürge gőzösök ünnepelnék rajta az emberész diadalát, nálunk, ha csak egy bogarászó fecskecsoport nem röpked felette, élettelen s henye, mint egy roppant sír” – írja a reformkori politikus 1842 nyarán – ma úgy mondanánk: strandszezonban – a Pesti Hírlap hasábjain. A Széchenyi István által generált nemzeti összefogásnak hála azonban két év elteltével már próbaúton volt az első gőzös, amely aztán keresztül-kasul cikázva a tavon egyre több kikötőponton segítette elő a füredi fürdőélet kiterjesztését.

A kötet talán legizgalmasabb s az olvasó számára a legtöbb érdekességet kínáló fejezetei azok, amelyek a századfordulóra a téli Balatonon kialakult igen aktív társadalmi és sportéletet, a téli jégfarsangokat mutatják be: a korcsolyázók, fakutyázók, a jégszánon, jégvitorláson, sőt a két háború közötti korabeli fotók tanúsága szerint jégszörfön közlekedő nőket és férfiakat a sokak által költőien megénekelt rianások sem riasztottak vissza e tevékenységektől.

Aki kíváncsi, mi vitte Eötvös Lorándot a Balaton jegére hideg téli éjszakákon, s aki még ma sem tudja, miféle isteni könnyben mártózik meg évről évre a tikkasztó nyárban, üsse föl az indián nyár egy napfényes balatoni délutánján e könyvet, és járjon utána.

(Kovács Emőke: Régi Balaton. Éghajlat Könyvkiadó, Budapest, 2016. Ára: 2990 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.