Csík János ötvenéves

Kossuth-díjas népzenész. A Csík zenekar vezetője. Ötvenéves. Csík János.

Grund
2014. 12. 30. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csík János 1964. december 30-án született Kecskeméten. A középiskolában alapította meg első zenekarát, a Garabót. Az 1970-es évek végén, 80-as évek elején a Kecskemét Táncegyüttesben táncolt. A katonaság után, 1987-ben a Békés Bandában főállású zenész lett, itt sokat tanult az idős muzsikusoktól. 1988-ban hozta létre Kecskeméten saját együttesét, a Csík zenekart. A népzene és a könnyű műfajok érdekes és sikeres ötvözésével társaival új műfajt teremtettek. A 2000-es évek közepén Lovasi András meghívására a Kispál és a Borz együttes koncertjeit színesítették muzsikájukkal, játszott velük többek közt Presser Gábor és a quimbys Kiss Tibor is. 2000-ben ők képviselték Magyarország kultúráját a sydneyi olimpián.

2002-ben súlyos autóbalesetet szenvedett, melyben a bal karja több helyen eltört. Mivel a sérült kar nem jól forrt össze, sokáig kérdéses volt, hogy vehet-e még kézbe vonót valaha. Az egész népzenész-társadalom megmozdult, segélykoncertet szerveztek a prímás és családja megsegítésére, melyen sok kiváló zenész lépett fel. A zenekar ebben a nehéz időszakban sem szűnt meg létezni, a másik prímás, Szabó Attila vezetésével játszott. Aztán Csík kezdett felépülni, fokozatosan visszanyerte képességét a hegedű megtartására és a vonó kezelésére. A zenélés mellett 2011 óta tanít is a kecskeméti Kodály-iskolában hegedűt és brácsát.

Az első olyan album, amelyen könnyűzenei együttesek dalait dolgozták fel, 2005-ben jelent meg Senki nem ért semmit címmel, a második pedig 2008-ban Ez a vonat, ha elindult, hadd menjen címmel. Az előbbi platina-, az utóbbi dupla platinalemez lett.

A külföldön is rendszeresen turnézó Csík zenekar 2007-ben Fonogram-díjat, 2009-ben Magyar Örökség díjat, 2010-ben Prima Primissima Díjat vehetett át. Csík Jánost 2010-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével ismerték el, majd 2013-ban a zenekar többi tagjával megosztott Kossuth-díjat kapott sajátos hangzásvilágú, az autentikus népzenét világzenével, illetve könnyű műfajokkal ötvöző, s ezáltal új műfajt teremtő, a magyar könnyűzene nemzedékei között hidat építő, határainkon túl is rendkívül népszerű, negyedszázados művészi pályafutásuk elismeréseként.

Csík János ötvenedik születésnapjának alkalmából került a boltokba a zenekar Úgy élni, mint a fák című album.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.