Képet is kínál a zenéhez a Pannon Filharmonikusok

Kortárs képzőművészetet kínál koncertjeihez a Pannon Filharmonikusok. Elsőként Zászkaliczky Ágnes festett.

P. Szabó Ernő
2014. 01. 28. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csajkovszkij b-moll zongoraversenyét adta elő a Művészetek Palotájában a pénteki hangverseny első részében Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, az együttes rezidens szólistája és testvére, Bogányi Tibor vezényletével a Pannon Filharmonikusok. A szünet után Sibelius I. szimfóniája következett, s alighanem e választáshoz kötődött, hogy a hangversenyt a jégkék szín jegyében rendezték meg.

Bár a zenéről indított közös gondolkodás keretében a következőkben a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány mutat majd be a koncertek estéin a Müpában olyan művet, amely a zenéhez kötődik, azt a festményt, melyet az este alkalmából az emeleti előtérben kiállítottak, kifejezetten a zenekar menedzsere, Horváth Zsolt felkérésére festette Zászkaliczky Ágnes festőművész.

Zászkaliczky Ágnes, aki 2004-ben orgonaművészi diplomát is szerzett, szorosan kötődik a finn zenéhez, kultúrához. Már gyermekkora óta vonzódik Sibelius zenéjéhez, a legutóbbi időszakban pedig férjével, Bogányi Tiborral öt évig élt Finnországban, a vörös sziklák, az égig érő fenyők és a jégkék vizű tavak országában, ami nagy hatást gyakorolt rá. Éppen egy ilyen tó víztükre előtt örökítette meg a finnek nemzeti zeneszerzőjét is, akitől egyébként a hangversenyen nemcsak a programban szereplő I. szimfónia hangzott el: ráadásként a talán leghíresebb műve, északi barátaink nemzeti karakterét a leginkább kifejező Finnlandia is.

Amilyen közel áll hozzá a finn zeneszerző világa, olyan fontosnak érzi a portréfestészet lehetőségeinek kutatását. A másfél éve Bécsben élő művész az utóbbi években jó néhány portrét festett, melyeket elsőként május 7-én a bécsi magyar nagykövetség kiállítótermében, majd a tervek szerint Szentpétervárott és más városokban is bemutatnak. A művek kortárs magyar zeneszerzőket és előadóművészeket ábrázolnak – hogy kiket, azt a Sibelius című portré alkotója egyelőre nem árulná el. Az viszont bizonyos, hogy a koncertsorozat március 7-én az Üvegzöld című esttel folytatódik, Mozart és Schumann műveivel.

Fotó: Béres Attila

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.