Magnus Martens: Jo Nesbo szabad kezet adott

A Jackpot különlegessége, hogy Nesbo eredetileg is filmötletnek szánta. Magnus Martens rendező a film itthoni bemutatója alkalmából nyilatkozott.

kgy
2012. 11. 03. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jackpot Jo Nesbo története, bár amennyire tudom, nyomtatásban semmilyen formában nem jelent meg.
– Ez így igaz. Ez az a sztori, amit Nesbo nagyon szeretett volna vásznon viszontlátni, de eddig a fiókjában volt. Nesbo regényei jelenleg hihetetlenül népszerűek Norvégiában és világszerte, megfilmesíteni viszont eddig csak a Fejvadászokat engedte. A Jackpot megfilmesítési jogainak megszerzése után Nesbo már többé-kevésbé szabad kezet adott.

Magnus Martens

Fotó: Europress/AFP

 

Ez azt jelenti, hogy még a forgatókönyv írásakor sem volt jelen a szerző?
– Természetesen a háttérben ott volt, de azt szerette volna, hogy bizonyos tekintetben ez az én történetem is legyen. Azt mondanám, mentorként működött közre. Amikor a forgatókönyv újabb változatait mutattam meg neki, vagy kérdésem volt, szívesen válaszolt, javaslatokat tett, és kreatívan igyekezett segíteni a munkámat.

Nesbót látszólag nagyon nem érdekli a saját regényeinek megfilmesítése. Jól tudom, hogy ezzel szemben a Jackpot történetét eleve filmként képzelte el?
– Valóban, könyvként kiadni sosem tervezte. Filmtörténetként tekintett rá, és úgy gondolta, hogy vizualitása miatt nagyon jól nézne ki vásznon. Ami pedig a felvetését illeti, Nesbo egy nagyon okos és intelligens ember, aki alapvetően íróként határozza meg magát, s felméri az egymástól elkülönülő területek határát és azok korlátait. Tisztában van vele, hogy ő könyveket ír, mi pedig filmeket készítünk, s látja a kettő közötti különbséget.

A Jackpot izgalmas műfaji mix, amelyben nem lehet nem észrevenni számos utalást olyan előzményfilmekre, mint a Fargo, a Kutyaszorítóban, vagy a Blöff.
– Ez a film tudatosan és nyíltan hommage olyan klasszikusok előtt, mint a Coen testvérek alkotásai. Mindig is odavoltam a Fargóért, s nagyon inspirálónak tartom Coenék munkásságát. Emellett olyan alkotásokat igyekeztem megidézni, amelyek személyes kedvenceim, mint Danny Boyle Sekély sírhant című filmje. Ami viszont másokat – mint Tarantino vagy Guy Ritchie – illet, ők inkább csak a stílus és műfaj miatt juthatnak a néző eszébe, mert tudatosan nem nyúltam a munkáikhoz. Például a Jackpotban is együgyű bűnözők esnek saját korlátaik csapdájába, amire öntörvényű és erőszakos válaszreakciókat adnak.

Korábban úgy nyilatkozott, hogy kifejezetten nem szíveli a filmekben az erőszakot, ezzel most ennek meglehetősen ellentmond.
– Pontosítanék, az erőszak ábrázolása bizonyos műfajok, történetek, tematikák esetében szükséges, csak megvannak a keretei, amikor lehet és kell azt ábrázolni. Az öntörvényű erőszak ábrázolásra gondoltam korábbi nyilatkozatomban. A Jackpot esetében pedig a legfontosabbat nem említettük még, éspedig hogy igyekeztem az erőszak és a komédia megfelelő arányát megtalálni. Az én múltam eddig egyébként sokkal inkább a vígjáték körül bonyolódott, így emiatt is egyértelmű volt ez a megközelítés.

Miből fakad a skandináv filmek fanyar, fekete humora? Mi történik ott fenn északon?
– Hideg van, nagyon hideg! Kint pedig sötét, amíg mi fagyoskodunk. A viccet félretéve, valóban van a földrajznak valami köze az egészhez. Emellett ne feledjük, hogy mi, norvégok viszonylag közel vagyunk Nagy-Britanniához, ahol a száraz, nyers, fekete humornak szintén komoly hagyományai vannak, ráadásul ezek a filmek és tévésorozatok mindig nagy mennyiségben voltak jelen Norvégiában, és háttérül szolgáltak a kultúránknak is. Irodalmunk köztudomásúan bűnügyi történeteken nyugszik, és vígjátékkal kombinálva sem áll olyan távol az alapsémától. A mostani skandináv filmek és filmesek sikere pedig két további dologból tevődik össze. Egyrészt a tévékrimiknek komoly hagyományai és sikerei vannak otthon és külföldön egyaránt; a könyveken alapuló svéd és dán tévésorozatoknak jelenleg is nagy keletje van. Másrészt a fiatal filmkészítőknek lehetőségük van másképp filmezni. A hagyományostól, a bejáratottól való eltérésnek persze megvannak a kockázatai, de szerencsére a kihívástól nem ijedünk meg. És a külföldi érdeklődést is így sokkal inkább magunkra tudjuk irányítani az olyan filmekkel, mint A trollvadász vagy a Fejvadászok, amelyek egyidejűleg kiváló zsánerfilmek, de közben csavarosabbak, és van bennük egy izgalmas peremhelyzet. Ilyen extrák kellenek, hogy kiemelkedjünk az átlagból.

A Jackpot-kritikát is érdemes elolvasni!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.