Ahol még 1969-ben is állt a Magyar Királyság

Franco nem kért a kommunistákból, Madridban húsz évig működött Magyarország Királyi Követsége.

Veczán Zoltán
2015. 11. 07. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolország a második világháborúban egy önkéntes hadosztállyal részt vett a keleti front harcaiban a tengelyhatalmak oldalán, de közvetlenül nem lépett be a háborúba, 1943 felé pedig már igen erőteljesen próbálta deklarálni teljes semlegességét.

Bár Horthyék Magyarországa szintén próbált kibújni a német szövetségből, 1944 márciusában a Harmadik Birodalom hadserege megszállta Magyarországot, a kiugrás kudarca után pedig a nyilasok átvették a hatalmat.

A megszállásnak komoly hatása volt a spanyol–magyar kapcsolatokra is. Ambró Ferenc madridi követ a német uralom elleni tiltakozásul lemondott, utódját a spanyolok a német bábnak tekintett Sztójay-kormány embereként nem akkreditálták. Az előző garnitúrából ott maradt Hollán Sándor ügyvivő az októberi nyilas hatalomátvétel miatt mondott le.

A háború befejeztével Spanyolország párialétre kényszerült: egykori németbarátsága miatt az angolszász hatalmak megszakították vele a kapcsolatot. Franco kormányát évekig nem ismerték el – az ENSZ 1946. december 11-én kérte a tagállamokat, szakítsák meg vele a kapcsolatokat –, ehelyett a Párizsba menekült köztársasági spanyol kormány mellé álltak – a szovjet megszállás alatt álló Közép- és Kelet-Európa kormányai, köztük Magyarországé is ezzel vette fel a kapcsolatot. Francóék viszont a szovjetcsatlós országok kormányait nem ismerték el, sőt a követségeket is lefoglalták.

Franco továbbra is harcos antikommunista retorikát folytatott, már 1948 őszén kikelt a „Lengyelország, Románia és Magyarország népeire nehezedő orosz térd” ellen.

Eközben özönlöttek Spanyolországba a közép- és kelet-európai menekültek, köztük számos magyar is, hiszen a jobboldali autokrácia ideális menedékhely volt a Horthy alatt szolgált diplomatáknak.

Marosy Ferenc 1921-től különböző magyar diplomáciai missziókon dolgozott: Londonban, Belgrádban, Bukarestben, Madridban, Zágrábban, Helsinkiben. Önéletrajza szerint Finnországból 1944-ben, a finn–szovjet tárgyalások idején távozott Svédországba, Spanyolországba 1946 áprilisában került. Az először óraadó tanárként dolgozó Marosy felvette a kapcsolatot az emigráns magyarokat tömörítő Magyar Nemzeti Bizottmánnyal, de az igazi áttörést Habsburg Ottó 1949-es látogatása jelentette, ekkor a főherceg közbenjárására a spanyol kormány is beiktatta a félhivatalos követet, Marosy Ferenc pedig átvette az 1945 óta lefoglalt Magyarország Királyi Követsége épületét. Megtartotta az épület címét, mondván, ezzel is jelzi, hogy a szabad magyarságot képviseli, az angyalos-koronás címer pedig „jó ajánlólevél” a katolikus országban, ahol a Mindszenty József bíboros ellen lefolytatott koncepciós per után erős volt a rokonszenv a magyar emigráció felé.

Bár a spanyolországi magyar kolónia létszáma csak mintegy egy-kétezer főt tett ki, az emigrációt gyakran meglátogatta Habsburg Ottó, aki korábbi ismeretsége és európai befolyása miatt Francónál nagy tiszteletben állt. Az ő támogatásával nyithatott újra Magyarország Királyi Követsége, amely 1949-től kezdve az egyetlen olyan emigráns magyar követség lett, amelyet a neki otthont adó állam is elismert.

A magyarok és ügyük népszerű volt Spanyolországban: Habsburg Ottó ajánlására a követség élére kerülő Marosy Ferenc rengeteg támogatást kapott Francótól. A Caudillo szélesre tárta a kapukat a magyar menekültek előtt, és magyar adást indított a spanyol rádióban (itt dolgozott egyébként Nyírő József is).

Ettől kezdve Marosy hivatalos útleveleket állíthatott ki, hogy segítse a papírok nélkül maradt magyar menekültek ezreit. Spanyolországban az általánosan alacsony munkabérek miatt nem volt jó menekültnek lenni, a papír viszont ugródeszka lehetett az azt elismerő USA, Kanada, Portugália és több latin-amerikai ország felé. Marosy Ferenc emellett vállalta a magyarok érdekvédelmét, jogsegélyszolgálatot tartott fenn, s klasszikus követi feladatokat is ellátott a Magyar Nemzeti Bizottmány (MNB) felé. A hivatal a finanszírozását magánadományokból és jórészt az USA által támogatott Szabad Európa Alapítvány pénzéből oldotta meg.

Barcelona és Madrid – főként arisztokratákból álló – magyar közössége ugyanakkor korántsem volt egységes. Marosy Ferenc például nem szívelte a Nagy Ferenc-féle demokratikus ellenzéki menekülteket, ahogy a nyilasokat sem, a magyar zsidó emigráns értelmiségiek pedig éppen horthysta múltja miatt voltak bizalmatlanok Marosyval szemben. Egy alkalommal sikerült áthidalni az ellentéteket, mégpedig akkor, amikor

az 1956-os magyar forradalom idején Spanyolország egyetlen nyugati államként katonai segítséget ajánlott fel a magyar forradalmároknak.

A forradalom összeomlása után azonban Marosyék fölött „eljárt az idő”. Szembekerültek a Nagy Imre kormányának friss emigránsaiból Strasbourg-ban megalakult baloldali Forradalmi Tanáccsal, Amerika pedig úgy döntött, hogy inkább ezt a vonalat támogatja, mint a Habsburg-legitimista emigránsokat. Bár Ottó főherceg amerikai magyar királypárti körökben kijárta Marosy Ferencék támogatását, Magyarország Királyi Követsége a nyugati világban már egyre kevésbé játszott valós szerepet.

Addigra Spanyolország is kitört a külpolitikai elszigeteltségéből, gazdasági és katonai együttműködésre lépett az Egyesült Államokkal, és sorra nyitottak meg a nyugati nagykövetségek Madridban. Francóék 1957-ben kereskedelmi kapcsolatba léptek a szovjet csatlós államokkal is, amin Marosy levelezése alapján igencsak meglepődött. Ő egyetlen magyarázatot látott arra, hogy

„a kommunizmus elleni harcban magának élszerepet vindikáló Spanyolország rongyos négymillió dollárért hajlandó a vasfüggöny mögötti világ legocsmányabb bábkormányaival is tárgyalóasztalhoz ülni”

alig egy évvel a forradalom vérbe fojtása után. Azt, hogy az akkor létrejövő Európai Gazdasági Közösség – a mai EU elődje – kiszorítva Spanyolországot a nyugat-európai piacokról, egyszerűen rákényszerítette a Caudillót, hogy más irányba tapogatózzon. 1958-ban a magyar és a spanyol nemzeti bank árucsere-megállapodást is kötött.

Ugyanakkor a hatvanas években megindult a politikai közeledés is, és ez pecsételte meg Magyarország Királyi Követségének sorsát. 1950 júliusában Marosy levelei szerint Madrid még elutasította a kommunista Budapest ajánlatát, miszerint ha visszakapják a királyi követség által használt madridi épületet és a javakat, ők is visszaadják a lefoglalt budapesti spanyol nagykövetséget. Aztán 1955-ben mindkét országot felvették az ENSZ-be is, a két diktatúra pedig sokat puhult, és mindkettő érdekelt volt saját szűk mozgástere bővítésében. Így 1969-ben megköttetett a paktum: Budapest beszüntette a Magyarországra menekült spanyol emigránsok által üzemeltetett rádiót, Madrid pedig végleg lakatot tett Magyarország Királyi Követségére. A húszéves álom véget ért.

 

(A cikk elkészítéséhez Anderle Ádám történész segítségét, illetve a professzor úr által összeállított A Marosy-iratok. Magyar királyi követség Madridban 1948–1957, illetve A magyar–spanyol kapcsolatok ezer éve című köteteket használtuk fel. Utóbbi könyvéért Anderlét 2008-ban Izabella-renddel tüntették ki.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.