Más, mint a Dallas pénteken

Az illiberális államot nem kezdi ki az Amerika Hangja. Vagy a Facebook. Sőt, jót tesz neki.

Tóth Szabolcs Töhötöm
2017. 02. 03. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volt idő, amikor sokan meg voltak győződve arról, hogy a tömegdemokrácia szónak van értelme. Úgy gondolták, a tömeg, mint a lomha földi béka, tehetetlenül görög a demokrácia felé. Végzete a szabadság, csak hagyják odaérni. A történelem végéhez. Okos emberek fejtegették: a dolgok a szabad állapot felé törekszenek, és a diktatúrák végelgyengülésben fognak kimúlni, ha elegendő Szabad Európa Rádiót, stencilgépet, videomagnót juttatunk szervezetükbe.

Az okos emberek mostanában viszont azt mondják, a történelemnek még sincs vége. A dolgok visszafordulhatnak, és hiába nézhetnek az emberek mindenhol CNN-t, olvasgathatnak The New York Timest, „fénymásolhatják” bejegyzéseiket a Facebookon, nem biztos, hogy ez a társadalmat az elképzelt jobb felé taszajtgatja.

Az is lehet, hogy ez sosem volt így.

Kezembe került a minap egy kutatás még 2009-ből. Holger Lutz Kern és Jens Hainmüller azt vizsgálta, hogy a nyolcvanas években mennyiben járult hozzá Erich Honecker rezsimjének széteséséhez az, hogy a keletnémetek a nyugatnémetek televízióját nézték.

A kutatáshoz egy egzotikus német intézmény anyagait használták fel. Az NDK-ban létezett egy állami közvélemény-kutató, amely rendszeresen szondázta a társadalmat, mérve rezdüléseit, kollektív lelkiállapotát. A totális állam a modern társadalomtudományt is használta, hogy megtudja, hogy érzik magukat az állampolgárok a bőrükben.

A Központi Ifjúságkutató Intézetet (Zentralinstitut für Jugendforschung) 1966-ban alapították. A német kérdezőemberek 1990-ig több száz kutatással gazdagították az ottani pártvezetés tudását. Az anyagok egyike egy felmérés volt 1988-ban arról, hogy az NDK-sok miként vélekednek a kommunista rezsimről.

A német szerzőpáros az adatok területi megoszlását vizsgálta, összevetve a számokat azzal, hogy az ország mely területein lehetett fogni a nyugatnémet tévéket.

Az eredmény megdöbbentő.

Ahol a vétel jó volt, ott nézték az imperialista televíziót a keletnémetek erősen. A tanulmány ismertet eseteket, amikor a lakók arra panaszkodtak az ingatlankezelőnél, hogy nem tudnak csatlakozni a „nemzetközi televíziók” vételét lehetővé tevő közösségi antennákra. Máshol népi kezdeményezésre gyűjtöttek pénzt ilyenek kiépítésére, és a rezsim jobbnak látta, ha engedi, hogy az állampolgárok a készülékek elé ülhessenek.

A két kutató úgy találta: minél jobb volt a nyugatnémet televízió vételi lehetősége, annál elégedettebbek voltak a keletnémet rezsimmel az állampolgárok. Vagyis jól tűrték a szürke keletnémet hétköznapokat, ha este egy másik világba menekülhettek.

A szerzőpáros nem hitt a szemének, ezért más számokat is megvizsgált: azt nézték, hogy hányan és hol nyújtottak be kilépővízum iránti kérelmet a hatóságokhoz. Ez akkoriban felért egy öngyilkossággal, hiszen az emigrálási szándékot jelezte, mégis akadtak megátalkodottak. A szám ott volt a legmagasabb, ahol nem lehetett fogni a nyugatnémet adásokat.

Persze lehet, hogy a bőrnadrágos bajor szórakoztatóipar teljesítménye volt riasztó, de az is elképzelhető, hogy egy forradalomhoz mégis kevés a videomagnó és a stencilgép. Ahhoz az is kell, hogy az emberek felálljanak a készülékek elől. Vagy megcsinálja a forradalmat helyettük más, mialatt nézik kedvenc sorozatukat és az alámondásos Rambót.

Amely a korábbi magyarázatok szerint a változás katalizátora volt. Pedig dehogy. Inkább az állandóság támasza.

Riasztó belegondolni: lehet, hogy Amerika hiába költött el az elmúlt évtizedekben milliárdokat a külföldi média támogatására. Az okos emberek, akik meggyőzték a törvényhozókat, hogy az lobbantja fel a szabadság lángját, nem jártak rosszul. Lett jó állásuk, egyetemi tanszékük, ügy, amelyért harcolhattak. Járhattak konferenciára. Csakhogy közben Amerika másik fele is forradalmasított. Elég, ha azt nézzük, a televíziós szórakoztatóiparban a sorozatoknak milyen reneszánszuk van, és hogy ezek a műsorok minden korábbinál több embert láncolnak a készülékekhez. Említhetnénk a számítógépes játékokat is: unatkozó kamaszok hobbijából gigaüzlet lett, és annyira megbabonázza – főleg – a férfiakat, hogy nemcsak a politikát, de barátnőjüket, feleségüket is elhanyagolják.

Mióta a Netflix és a Steam Magyarországon is elérhető, az illiberális állammodell felé törekvő Fidesznek sincs több félnivalója a nyugati médiától, mint Erich Honeckernek. Az izgágák és a reményvesztettek közül sokan amúgy is távoztak már. Akkor van baj, ha kevesebb van nyugati médiából. Ha kényelmetlenül sok fiatal áll fel a fotelből, és gondolja úgy, hogy találhat érdekesebb műsort a való világban. Aláírja például az olimpia elleni kezdeményezést, és népszavazni is elmegy.

A kormánypárti sajtó lejárató kampánya mutatja: a pártvezetés nem veti el teljesen a lehetőségét, hogy egy ilyen kiszavazó-show annak ellenére szárba szökkenhet, hogy egyelőre sok huszonéves izgalmasabbnak találja a Kártyavárat vagy a Trónok harcát. A digitális tévézés korában is előfordulhat: egyszer csak túl sokan vágják a párttagkönyvet lobogtató megmondóemberek arcába: „Olyanok vagytok, mint az apátok és az anyátok!”

A párt is tudja: ha így alakul, ahhoz nem sok köze lesz Soros Györgynek vagy az Amerika Hangjának. Az generációs katarzis lesz. Más, mint a Dallas pénteken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.