A Lotus Exige alapjaira épülő modell azonban csak az első fecske lesz, a Detroit Electric jóval szövevényesebb hálót sző: évi 2500 darabos kapacitással indítanák be a boltot, majd pedig 2014-re már modellpalettát bocsátanának a vásárlók rendelkezésére. Az SP:01 mellé két további típust állítanának hadrendbe. A szóban forgó autó alapos átalakítás után kerül gyártásba.
A teljes kocsitest a könnyű építés elvét, az elöl-hátúl független futómű pedig az Exige hagyományait követi, azonban a megváltozott súlyelosztáshoz muszáj volt hozzáhangolni az Eibach rugók és a Bilstein gátlók karakterisztikáját. A komplett hajtáslánc elhelyezése szintén nem változott, a motor, a váltó és az akkumulátor a vezető mögött foglal helyet, s a nyomaték a hátsó kerekekhez továbbítódik.
A vezető kényelmét az okostelefonokkal szimbiózisban élő multimédiás rendszer szolgálja, a személyre szabhatóságot pedig a regeneratív fékek és számos egyéb tulajdonság állításának lehetősége adja. A tető levehető, így a napfény és a szél teljes mértékben képes az élménykapszulák helyébe lépni. Mindezek mellé a Detroit Electric azt is állítja, hogy az SP:01 a világ leggyorsabb villanyautója a maga 3,7 másodperces 0–100-as sprintjével, maga mögé utasítva a Tesla Roadstert.
A 37 kWh-s akkumulátor 201 lóerős szinkron villanymotort táplál, mellyel az európai mérési ciklus szerint 290 km-t, az amerikai szerint 240-et képes megtenni az autó. Az elektromos autókhoz mérten szokatlanul az SP:01 már váltóval is rendelkezik, valószínűleg relatíve nagy hatótávjának ez is az egyik titka: alapesetben négygangos kézi váltó jár az autóhoz, de a vásárló opcionálisan 5-ös szerkezetet vagy kétfokozatú automatát is kérhet hozzá. A sportos elektromos tömege sem túl nagy, az 1090 kg-os eredményhez a szénszálas anyagok széles körű használatára is szükség volt. A 32 amperes töltővel 4,3 óra alatt tankolható fel az autó, míg 13 amperes háztartási töltővel mintegy 8 órát vesz igénybe a művelet.
Az elektromos autóból a tulajdonos praktikusan áramellátót is alakíthat, így például áramkimaradás esetén a Detroit Electric modellje képes a háztartást elektromossággal ellátni az akkumulátor kapacitásának határáig. Az Egyesült Államokban a hamarosan meginduló forgalmazás keretein belül mintegy 32 millió forintnak megfelelő összegért juthatnak hozzá a vállalkozó kedvű vásárlók a világ leggyorsabb elektromos autójához.