Mindeddig nem volt ez másként a kínai autóipar mérhetetlen mennyiségben kibocsátott klónjaival sem, bár azok szerencsére kizárólag a belpiac kiváltságai maradtak. Ez a tendencia azonban rövidesen 180 fokos fordulatot vehet. Mint tudjuk, a világ legnépesebb országában a hírét sem hallották a szerzői jogok védelmének. Ez az oka annak, hogy a sorra alakuló kínai autógyártók már a jelvényektől kezdve egészen a formatervekig szinte mindent lelkiismeret-furdalás nélkül lemásoltak a nagy múltú márkáktól.
Láthattunk már például a BMW-jével közel megegyező márkajellel árusított Mercedes stílusjegyeket viselő öszvért. A Brilliance is próbálkozott az öreg kontinensen, ám siralmas töréstesztje már a kezdetektől aláásta a bizalmat az amúgy sem túlságosan biztató négykerekűvel szemben. A probléma legtöbbször az ízléstelen megoldásokban és a technikai, technológiai lemaradásban rejlett, ám a mostanság kibontakozó tendenciák szerint hamarosan megváltozhat ez a helyzet.
A Great Wall nevű márka már európai gyárral is büszkélkedhet Bulgáriában, és megfelelő minőséget tudnak adni kedvező áron. A Quoros is kínálja már relatíve olcsó, és – állításuk szerint, bár ezt kezeljük fenntartásokkal – remek szedánját északi szomszédjainknál, Pozsonyban. De maradjunk egyelőre a kínai piacnál. Egyre sűrűbben olvashatunk olyan világpiaci szereplők modelljeiről, melyek külön Kínának szánt modellekkel, vagy különkiadásokkal rukkolnak elő. Például a Ferrari és a Rolls-Royce is több hasonló sárkányos különkiadással büszkélkedhet, de a BMW, a Mercedes vagy az Audi esetében is megemlíthetjük azokat a hosszított változatokat az 5-ös sorozatból, az E osztályból, vagy az A6-ból, amiket csak a kelet-ázsiai ország számára készítenek.
Úgy tűnik, hogy a gazdaság csapásiránya rövid távon nem fog megváltozni nyugaton, és a kínai piac – bár már eddig is az egyik legnagyobb volt – egyre fontosabbá válik a nagyágyúk számára. Ennek megfelelően egyes gyártók már komoly lépéseket tettek, hogy még sikeresebbé válhassanak keleten. Nemrég írtuk meg, hogy a BMW hátszelével a Brilliance egy világszínvonalú elektromos crossoverrel rukkolt elő az X1-es külső jegyeivel, és az i3-as modern technológiájával Zinoro 1E néven. De a Mercedes-Benznek is van már kínai partnere, méghozzá a BYD, melynek hatékony elektrotechnikáját és alacsony előállítási költségeit szeretné honosítani a német luxusgyártó.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!