De a számok a mérvadók, amik azt mutatják, hogy az EU-ban és Svájcban regisztrált 28 000 haláleset a 2011-es évben, a következő 2012-es mérésre szignifikánsan visszaesett kb. 12 000-re. Ezeket a mutatókat az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács (ETSC) biztosította, vagyis egy kormányzattól független szervezet, akinek nem érdeke a számok manipulálása.
Természetesen a szervezet nem csupán a halálozási számokkal szolgál, hanem olyan érdekességekkel, mint például Spanyolország vagy Lettország helyzete. Az utóbb említett két állam esetében volt mérhető a legnagyobb pozitív változás, miközben Lengyelország továbbra sem áll a helyzet magaslatán, a szervezet szerint „veszélyes közlekedni” Németország keleti szomszédjánál, mivel a halálozási számok jóval magasabbak, mint a környező országok esetében.
Az ETSC javasolja az alkohol tekintetében a zéró toleranciát, hiszen a legtöbb esetben még egy büntetés vagy baleset után is az ittasan elkapott sofőrök azok, akik újra a pohárhoz nyúlnak vezetés előtt. A kutatás egyébként arra is rámutatott, hogy a balesetekben leginkább érintett személyek a 20-25 év közötti férfiak közül kerülnek ki, azaz a relatíve fiatal, tapasztalatlan és merész vezetők még mindig sok galibát okoznak az utakon.