Gyakorlatilag semmit nem változott a magyar–szerb határon átjutó illegális határátlépők száma az utóbbi két hónapban, annak ellenére, hogy április végén hivatalosan is elkészültnek nyilvánították és átadták az új, érzékelőkkel és kamerákkal is fölszerelt okoskerítést – derül ki a rendőrség honlapján szereplő adatokból. Vagyis a jelentős összegekért emelt új védvonal ellenére az utóbbi szűk három hétben ugyanannyi migráns kísérelte meg az átjutást, mint előtte hat hét alatt. Mindez azért is figyelemre méltó, mert Orbán Viktor kormányfő épp az április végi kerítésátadó napján beszélt arról az állami rádiónak, hogy a 155 kilométeres új védelmi rendszer „bármilyen embertömeg feltartóztatására alkalmas”, és „gyakorlatilag nem lehet áthatolni rajta”. Ám a rendőrségi statisztikákból kitűnik, hogy március közepe óta átlagosan napi 5–10 között alakul azoknak a száma, akik megpróbálnak átjutni a határzáron. Március második felében a legmagasabb napi adat 16-án volt, akkor 55-en próbáltak meg illegálisan bejutni az országba; közülük 15 migránsnak ez sikerült is, őket elfogásuk után a hatóságok visszakísérték a kerítés szerbiai oldalára. Volt ugyanakkor több olyan nap, amikor egyetlen átlépési kísérletet sem regisztráltak. Áprilisban a legtöbben, 18-an 4-én próbálkoztak. Májusban pedig, bár már készen állt az új védvonal, hasonló adatok érkeztek, sőt, némileg még nőtt is a migránsok érdeklődése Magyarország iránt.
Május 1-jén például 22-en, 4-én 15-en, két nappal később 31-en, másnap pedig megint 15-en kísérelték meg az átjutást a határon. Érdekesség, hogy ez – a rendőrségi adatok szerint – az említett májusi próbálkozók közül majdnem mindenkinek sikerült is, és csak az ország belsejében tudták elfogni őket, így kerültek vissza Szerbiába.
Azzal kapcsolatban, hogy a migránsok milyen módszerekkel tudnak bejutni az országba az új kerítés elkészülte után is, Toroczkai László (Jobbik), Ásotthalom polgármestere azt mondta, az utóbbi időben a legkülönbözőbb alternatív módszerekkel találkoztak. Nem hivatalos forrásból például azt hallotta, hogy a katonák a közeli Kelebiánál egy kilométer hosszú alagutat fedeztek föl a határzár alatt, amelyen keresztül észrevétlenül be tudnak jutni az illegális határátlépők.