Boríték ikon
-5°-4°/-12°
Magyar Nemzet logo
Újság ikon
Magyar Nemzet logo világosszürke
-5°-4°/-12°
  • Otthon Start Program
  • Orbán Viktor
  • Tisza-adó
  • orosz-ukrán háború
  • Magyar Péter
  • Rovatok

    • Belföld
    • Külföld
    • Gazdaság
    • A Helyzet
    • Bayer Zsolt blogja
    • Tollhegyen
    • Vélemény
    • Poszt-trauma
    • Kultúra
    • Sport
    • Lugas
    • Így írnak ők
  • Magazinok

    • Tudomány
    • Autó-Motor
    • Országszerte
    • Mozaik
    • Ez történt 100 éve
    • Repeta
  • Napilap
  • For foreigners

    • IN ENGLISH
  • Politikai fogalomtár
  • Véleményváró
  • Kvízek
  • Keresztrejtvény
  • In English
  • Videó
  • Galéria
  • Podcast
  • Jobban mondva - heti véleményhírlevél
  • Feliratkozom a hírlevélre
  • Előfizetek az újságra
  • Közösségi média oldalak és csatornáink

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Adatvédelmi tájékoztató
  • Felhasználói feltételek
  • Általános szerződési feltételek
  • Hirdetési ÁSZF
  • Moderálási szabályzat
OTTHON START PROGRAM ORBÁN VIKTOR TISZA-ADÓ OROSZ-UKRÁN HÁBORÚ MAGYAR PÉTER
  • Magyar Nemzet
  • Belföld
autópálya fejlesztésInnovációs és Technológiai ­Minisztériumaz Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkárautópálya matrica

Öt új szakasszal bővült az ország díjköteles úthálózata

A baleset-megelőzési statisztikák szerint az átlagosnál jóval biztonságosabbak a fizetős útszakaszok.

Végh Attila
Forrás: kormany.hu2021. 01. 03. 11:28
0
Törökbálint, 2013. december 15. Az M0-ás autóút M1 és M7 közötti szakasza 2013. december 15-én. Az M0 déli szektorához tartozó, eddig a kétpályásításból kimaradt, mintegy három kilométeres szakaszának megépítésére írt ki nyílt közbeszerzést a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. A háromsávúsítást eredetileg a szakasz mellett lévő Tópark (a háttérben) beruházója, a Walker and Williams Group vállalta, de a vegyes ingatlanfejlesztés csődbe ment. MTI Fotó: Beliczay László Fotó: MTI/Beliczay László
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az év első két napjának forgalmán is látszott, hogy a magyar gépjárművezetők nem kerestek egérutakat a január 1-jétől díjköteles kategóriába eső öt új magyarországi útszakasz helyett. Az Európai Unió tagállamaiban is fizetniük kell a személygépkocsik védett autóúton és autópályán történő közlekedéséért, a tehergépjárművek vezetőire pedig súlyos bírság vár, ha nem ezeket az utakat használják. A díjköteles útszakaszok minősége, szélessége jobb az átlagosnál, a korláttal elválasztott menetiránysávok miatt szinte nincs frontális ütközés – ami a legtöbb halálos kimenetelű tragédiát okozza –, gyorsabb a haladás, ráadásul a lakott területektől levő távolság miatt kevésbé zavarja a környékbeliek életét a kipufogógáz, a zaj. A tehergépkocsikra vonatkozó tiltás – hogy a díjfizetés kikerülésével ne szennyezzék a kerülőutak melletti településeket, ne okozzanak ezeken az utakon forgalmi torlódást, balesetveszélyes helyzeteket – is ezt a célt szolgálja, a kamionok csak a célforgalomtól legközelebb levő autópálya-lehajtó közelében használhatnak kisebb utakat.

A személygépkocsik, autóbuszok és 3,5 tonna alatti tehergépjárművek számára díjköteles úthálózat öt, a tavalyi év végéig elkészült szakasszal bővült 2021. január 1-jével. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye szerint ezek közül az M25-ös útszakasz Eger, az M85-ös autópálya folytatása Sopron gyorsforgalmi bekötését valósítja meg. Elkészült az M4-es autópálya Pest megyei és Berettyóújfalutól a román határig tartó szakasza is, az autósok már az M76-os sztráda első, közel hat kilométeres szakaszát is használhatják az M7-es autópályától Balatonszentgyörgyig. Még 2020-ban forgalomba helyezték az M44-es út Békéscsabáig elérő szakaszát, de ez az útszakasz még a Tiszakürtig megépült folytatással együtt sem kapcsolódik közvetlenül a meglévő magyarországi sztrádahálózathoz, használata idén még díjmentes lesz, így a Békés megyei útmatrica bevezetése is várat magára.

Az autópályák megyei szakaszaira a földrajzilag meghatározott megyehatárig a megyei matrica továbbra is érvényes, ami az adott megyei szakasz közelében élők közlekedését könnyíti meg, minden évben a következő tárgyév január 30-áig érvényes. A megyei matricák ára az útdíjrendszer bevezetése óta idén emelkedett először, 5000 forintról 5200 forintra. A megyei matricákat nem csak az ott lakók vásárolhatják meg, bárki bármelyik megyére vehet éves matricát az autójára, így például egy budapesti autós a Pest megyei, a Fejér megyei, a Veszprém megyei matricák megvásárlásával 15 600 forintért juthat egy olyan, éves engedélyhez, mellyel büntetés nélkül használhatja a főváros és a Balaton északi partja között vezető autópályát.

Az Országgyűlés által megadott törvényi felhatalmazás alapján a rendszerbe épített módon történik meg idén az útdíjak automatikus inflációkövetése. Az évenként külön beavatkozás nélkül frissülő megoldás legfőbb hozadéka, hogy az úthasználók számára kiszámíthatóvá válik a díjtételek változása, és tervezhetővé annak mértéke. Az országos éves matricák ára 2012, a megyeieké a bevezetésük, 2015 óta nem változott, miközben egyre több autópálya és autóút szolgálja ki a Magyarországon közlekedőket. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium új rendelete szerint minden év elején, az előző évi augusztusi, a Központi Statisztikai Hivatal által meghatározott éves bázisú, vagyis az előző év augusztusához mért inflációt kell figyelembe venni. A 2020 augusztusi statisztikai adatok szerint az árak 3,9 százalékkal nőttek. Ezek alapján a legtöbbet használt, magánkézben levő személyautókat érintő díjak közül a tíz napra érvényes autópálya-használati díj 3500 forintról 3640 forintra nő, a havi matrica 4780 forint helyett 4970 forint idén januártól, az éves útdíj pedig 42 980 forintról 44 600 forintra emelkedik.

Mosóczi László közlekedéspolitikai államtitkár a kormany.hu oldalon beszélt arról, hogy évente több mint 15 000 autóst kénytelenek megbüntetni a jogosulatlan úthasználat, az autópályadíj megfizetésének elmulasztása miatt. Az államtitkár kifejtette: ügyfélbarát egyszerűsítésekkel csökkennek idén az állampolgárok és vállalkozások adminisztrációs terhei az útdíjfizetési rendszerben, a jogosulatlan úthasználat miatt kiszabott pótdíjak a fizetési felszólítást követően kiválthatók lesznek az éves országos matrica megvásárlásával.

Úgy fogalmazott: a jogosulatlan úthasználat miatt kiküldött felszólítás kézhezvétele után a jövőben az éves matrica utólagos megváltásával kerülhetik el a pótdíjfizetést. Az új intézmény egyértelműsíti azt a szándékot, hogy az állam ne büntetéssel, hanem más módon ösztönözzön jogkövető magatartásra. Az éves matrica visszamenőleges megvásárlásának lehetősége egyre több autóst bátoríthat arra, hogy utazásaihoz a biztonságosabb és kényelmesebb gyorsforgalmi hálózatot válassza.

A rendőrség baleseti statisztikái szerint a megfelelő útfelületű, szélességű, leállósávval rendelkező, a szembejövő forgalomtól elválasztott autópályákon a nagyobb forgalom mellett is jóval kevesebb a baleset, mint az ugyanolyan úthosszúságban mért, díjfizetési kötelességtől mentes utakon. Az autópályákon is a gyorshajtás és az előzés szabályainak megszegése okozza a legtöbb balesetet, a rendőrség ezt a jövőben is folyamatos sebességmérésekkel igyekszik visszaszorítani. A telepített kamerarendszer mellett a modern közlekedésrendészetre jellemző dinamikus ellenőrzés jegyében menet közben, sebességmérő autókból is ellenőrzik az autópályák rendjét.

 

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
polgármester

Újraválasztották a hivatali visszaéléssel gyanúsított polgármestert

Függetlenek domináltak az év első voksolásain.

dér heni

Így énekelte az egész csarnok a magyar himnuszt + videó

Orbán Viktor felidézte az emlékezetes pillanatokat.

Fidesz

Orbán Viktor: Megint jól nézünk ki + videó

A miniszterelnök szerint a higgadt magabiztosságra van most a legnagyobb szükség Magyarországon.

időjárás

Utakat kellett lezárni a hófúvás miatt

Nagy fennakadásokat okoz a hóátfúvás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

  • Iratkozzon fel hírlevelünkre
  • Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
  • Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right
polgármester

Újraválasztották a hivatali visszaéléssel gyanúsított polgármestert

Függetlenek domináltak az év első voksolásain.

dér heni

Így énekelte az egész csarnok a magyar himnuszt + videó

Orbán Viktor felidézte az emlékezetes pillanatokat.

Fidesz

Orbán Viktor: Megint jól nézünk ki + videó

A miniszterelnök szerint a higgadt magabiztosságra van most a legnagyobb szükség Magyarországon.

időjárás

Utakat kellett lezárni a hófúvás miatt

Nagy fennakadásokat okoz a hóátfúvás.

Fontos híreink

légicsapás

Trump légicsapásokat helyezett kilátásba, Izrael pedig csatlakozna hozzá

polgármester

Újraválasztották a hivatali visszaéléssel gyanúsított polgármestert

gazdatüntetés

Olaszországban is tüntetnek a gazdák a Mercosur ellen + videók

orbán viktor

Így énekelte az egész csarnok a magyar himnuszt + videó

Orbán Viktor felidézte az emlékezetes pillanatokat.

Legolvasottabb

1
kézilabda

A világ leborult előttünk, férfi kézilabdázóink agyonverték az olimpiai bajnok franciákat

Ez a káprázatos győzelem a 2012-es Európa-bajnokságon született meg, de a folytatás – akárcsak a korábbi években – nem úgy alakult, ahogy szerettük volna.

2
brüsszel

Nem akárki buktatta le Magyar Pétert, hatalmas rajongója tett keresztbe a Tisza Pártnak

Az agresszív zsebmessiás ennek nagyon nem fog örülni.

3
kézilabda

Magyar kézilabdacsoda és borzalmas düh hozta el minden idők legjobb Eb-helyezését

A 2024-es németországi Európa-bajnokságon elért ötödik hely tényleg remek teljesítmény után született meg.

4
Liverpool FC

Pécsi Ármin bravúros visszatérésén mérkőzés közben távozott az ellenfél edzője

Négy órával hamarabb kezdődött a Liverpool hosszabbításban eldőlt korosztályos bajnokija a tervezettnél.

5
Botka Endre

Újabb magyar válogatott játékos hagyja ott a Fradit

A 31 éves játékos idén mindössze három alkalommal lépett pályára a Fradi mezében.

6
férfi

Gyanús lett a rendőröknek, hogy nem úgy volt felöltözve a férfi és a nő, ahogy kellett volna, nincsenek szavak arra, ami kiderült

Fotók is készültek a gávavencsellői esetről.

7
gyermek

Nem tudtak eljutni a mentősök egy egyéves gyermekhez Tatabányán, nem akármilyen felmentő sereg sietett a segítségükre

Nagy volt a baj.

8
forgalomkorlátozás

Nem lehet többé keresztülautózni egy Pest vármegyei településen

Behajtani tilos, kivéve célforgalom tábla került ki az 1-es útnál fekvő község bevezető útjaira. Mi az oka?

Magyar Nemzet logo

A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.

Előfizetek az újságra

Belföldi híreink

orbán viktor

Orbán Viktor: Megint jól nézünk ki + videó

A miniszterelnök szerint a higgadt magabiztosságra van most a legnagyobb szükség Magyarországon.

útinform

Utakat kellett lezárni a hófúvás miatt

Nagy fennakadásokat okoz a hóátfúvás.

hőmérséklet

Mínusz húsz foknál is durvább hideg lesz, kiadták a narancssárga figyelmeztetést + videó

Nagy területen csökkenhet mínusz 15 fok alá a hőmérséklet.

dudás miklós

Dudás Miklóst vérző fejjel láthatta egy szemtanú

Azt állítja, még beszélt is vele a halála előtt.

Külföldi híreink

Nobel-békedíj

Machado Trumpnak tett gesztusa akadályba ütközött

A kérése nem kivitelezhető – állítják a szervezetnél.

CPAC Hungay

Bizonytalanság övezi az idei budapesti CPAC-et + videó

Több felületen is találgatások jelentek meg arról, kik lehetnek az idei vendégek, illetve mikor tartják meg a jobboldali konferenciát.

Brüsszel

Orbán Balázs: Az európai vezetők döntöttek: háborúba mennek + videó

A Tisza és a DK is döntött: ők is a brüsszeli, háborús utat választják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

  • Iratkozzon fel hírlevelünkre
  • Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
  • Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Kondor Katalin
idezojelekbéke

Európa megtébolyodása

Kondor Katalin avatarja

Az okoskodásból már sokaknak joggal van elegük. Aki nem vak, az látja, hogy Európa felszámolja önmagát. Lassan ez már múlt idő.

real madrid

Hiába Vinícius Júnior csodagólja, a Barcelona nyerte a spanyol Szuperkupát + videó

Fordulás után Raphinha második találata döntött a Barcelona javára, a katalánok 3-2-re verték a Real Madridot.

Manchester United

Óriási füttykoncert az Old Traffordon, 44 éves negatív rekordot döntött meg a Manchester United

A Grimsby Town és a Brighton taszította rég nem látott mélypontra a Vörös Ördögöket.

Szépművészeti Múzeum

Ilyen volt az első hazai múzeumi silent disco + galéria

Rendhagyó eseménynek adott otthont a Szépművészeti Múzeum.

Magyar Nemzet logo

A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.

Előfizetek az újságra
mail

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket mindennap!

Feliratkozom a hírlevélre
Feliratkozom a hírlevélre

Kövesse a Magyar Nemzet híreit a közösségi médiában és csatornáinkon:

Előfizetek az újságra
ImpresszumMédiaajánlatAdatvédelmi tájékoztatóFelhasználási feltételekÁltalános szerződési feltételekHirdetési ÁSZFModerálási szabályzat
A Magyar Nemzet kiadója a Mediaworks Hungary Zrt. © Minden jog fenntartva © 2026 Magyar Nemzet logo fehér
Mediaworks Content First

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.