A pesti Dubaj-terv miatt is repedezik a baloldali egységfront

Miközben Karácsony Gergely továbbra is az egység látszatát kívánja kelteni a rákosrendezői mini Dubaj ügyében, addig mostanra már egykori pártja is kifogást emelt a projekttel, és a politikus álláspontjának megváltozásával kapcsolatban. Eközben pedig Zugló polgármestere önálló egyeztetésekbe kezdett a minisztériummal Rákosrendező ügyében.

2024. 01. 20. 6:07
Karácsony gergely
Forrás: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az üggyel kapcsolatban a Fidesz zuglói önkormányzati képviselője, Borbély Ádám lapunk megkeresésére válaszolva elmondta, a jobboldali kormány már most több sikeres urbaniszitkai projektet tud Zuglóban felmutatni, mint a baloldal több évtizeden keresztül.

Mi a Zuglói Fideszben csak olyan beruházást támogatunk, ami a helyben élők érdekeivel megegyezik. Rákosrendező esetében lényegében egy barnamezős beruházásról beszélünk, szennyezett talajjal, ahol akár egy teljesen új városrészt is el tudunk képzelni

– jelentette ki a képviselő, majd hozzátette, hogy az M3-as autópálya és Tatai út között eddig is voltak lakott épületek, azonban ezekben meglehetősen mostoha körülmények között, csekély önkormányzati támogatás mellett éltek az emberek. 

Zugló mellett a Tóth József vezette XIII. kerület is folyamatos egyeztetéseket folytat Lázár János minisztériumával egy, a rákosrendezői projekthez kapcsolódó beruházással, a Szegedi úti felüljáróval kapcsolatban. Tóth József emellett a főváros kihelyezett kabinetülése során elmondta, a kerület számára a Szegedi úti felüljáró megépítése a legfontosabb, erről már 2020-ban döntött a kormány. 

A Fővárosi Közgyűlés által decemberben elfogadott feltételgyűjteménybe a XIII. kerület által támasztott igényeket is belefoglalták, a felüljáró mellett kilenc másik elvárást is támasztottak a projekttel kapcsolatban. A minisztériumtól egyelőre nem érkezett megkeresés a kerülethez, de a Szegedi úti felüljáróról folyamatos az egyeztetés. 

Tóth József ugyanakkor támogatná a szorosabb együttműködést a fővárosi önkormányzat és a kormány között. A politikus kiemelte, hogy véleménye szerint ismét működőképessé kellene tenni a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát, amely korábban a kormány és a város között hatékonyabb kommunikációt tette lehetővé. 

Az elmúlt időszakban Karácsony Gergely véleménye is megváltozott Rákosrendező fejlesztésével kapcsolatban. A főpolgármester egy nemrég tartott sajtótájékoztatón elmondta, az ügyben olyan tárgyalásokat szeretnének, ahol az érintetteknek lehetősége lesz, hogy elmondhassák a véleményüket.

A főpolgármester leszögezte, hogy a beruházás évtizedes mértékekben is jelentős, továbbá támogatják azokat a közérdekű beruházásokat, amelyekre a törvényjavaslat szerint a kormány vállalást tesz. 

Ugyanakkor a főpolgármester keveselte azt a háromszázmilliárd forintot, amit a kormány a közérdekű beruházásokhoz rendelt. Véleménye szerint nem baj, ha a teljes beruházás turisztikai célokat is szolgál, azonban nem tartja helyesnek, ha egy mini Dubaj-beruházás valósulna meg.

Karácsony Gergely azonban egy sajtótájékoztatón még karakteresen elutasította a kormány rákosrendezői terveit, és azt állította, nem támogatja a fejlesztést és a magasházak építését ezen a területen. 

Az ügyet tovább bonyolítja, hogy miután főpolgármester elutasította a mini Dubaj terveit, kiderült, hogy néhány évvel ezelőtt, zuglói polgármesterként, úgymond oslói mintára, még támogatta egy magasházakkal tarkított városnegyed építését Rákosrendezőn.

Karácsony Gergely véleményének torzulását még a szövetségesei is kifogásolták. Az LMP szerint Rákosrendező és környéke Budapest egyik „zöld aranytartaléka”, a területen minél több közparkot és zöldfelületeket kellene létrehozni, nem pedig épületeket építeni.

A »Rákos–Dubaj« elnevezésű, a Rákosrendezőre tervezett kormányzati gigaberuházásban tele akarják építeni a területet olyan felhőkarcolókkal és magas épületekkel, amelyek hőszigetet képeznének, ez a hőhatás pedig a klímaválság időszakában rendkívül megnehezítené a környéken élők életkörülményeit

 – jelentette ki Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese.

Az LMP politikusa nehezményezte, hogy Karácsony Gergely főpolgármester legutóbbi reakciójában nem volt elutasító a beruházás terveivel, sőt – szavai szerint – nagyon úgy néz ki, mintha valamilyen paktum születne Karácsony Gergely és Lázár János között, mintha a főváros elfogadná ezeket a gigaberuházásokat és ezeket a hatalmas beépítéseket.

Emlékeztetett, éppen a főpolgármester hirdette meg a fővárosban a klímavészhelyzetet, így Karácsony Gergelynek tudnia kellene, hogy emiatt nem lehetne ilyen beruházásokat indítani.

A főpolgármesternek az LMP társelnöke is nekiment, és egyre valószinűbbnek tűnik, hogy tényleg nem fogják támogatni az újrázásban. Ungár Péter feltette a kérdést:

Mi van akkor, ha a főpolgármester és Lázár János között van egy olyan megállapodás, hogy amennyiben Karácsony Gergely engedi a Rákos–Dubajnak nevezett projektet, akkor lesz cserébe a fővárosi bérletek ügyében megnyugtató megoldás?

Ungár Péter hozzátette: reménykedik, hogy nem így van, ugyanakkor a főpolgármester a politikus szerint nagyon megváltoztatta az álláspontját. 

Borítókép: Karácsony Gergely a villamoson (Forrás: Facebook)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.