Változás jöhet: miniszteri rendelet szabályozná, hogy milyen neveket lehet adni az újszülötteknek

Egy javaslat szerint a jövőben a kulturális miniszter hatáskörébe kerülne a magyar utónévjegyzék összeállítása és közzététele.

2025. 05. 17. 18:42
baba4

Illusztráció

Babakotveny, ujszulott, korhaz, csecsemo2006.01.10. foto: Nemeth Andras Peter

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Németh András Péter/Szabad Föld)
Fotó: Németh András Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypártok részéről benyújtottak egy törvényjavaslatot, amely szerint a Nyelvtudományi Kutatóközponttól a kulturális miniszter hatáskörébe kerülne a magyar utónévjegyzék összeállítása és közzététele – derült ki a hirado.hu cikkéből. A Kósa Lajos fideszes képviselő által benyújtott javaslat célja a magyar utónévjegyzékben nem szereplő utónevek felvételével, valamint az utónévjegyzék összeállításával kapcsolatos szabályok módosítása a magyar utónévkincs megőrzése érdekében.

Budapest, 2024. szeptember 9.
Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke beszédet mond a közös kül- és biztonságpolitika (KKBP), valamint a közös biztonság- és védelempolitika (KBVP) parlamenti ellenőrzéséért felelős parlamentközi konferencián az Országházban, a Főrendiházi ülésteremben 2024. szeptember 9-én. 
MTI/Balogh Zoltán
Kósa Lajos, a Fidesz országgyűlési képviselője (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A javaslat szerint a tudományos háttérmunkát továbbra is a Nyelvtudományi Kutatóközpont végezné, azonban az álláspontját a jövőben a kulturális miniszternek kellene megküldenie, és ő mondaná ki a végső szót, és állapítaná meg rendeletben a magyar utónévjegyzéket.

Emellett a törvényjavaslat az utónévkincs jelentőségének megerősítése érdekében – a korábbi intézeti honlapon való közzététel helyett – miniszteri rendeleti szintre emeli mind a magyar, mind a nemzetiségi utónévjegyzékek közzétételét. A nemzetiségi utónévjegyzékeket a miniszter az érintett nemzetiségi önkormányzatok állásfoglalására tekintettel állítja össze.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Németh András Péter)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.