”Egyformán hatékonyak” – állítja Dr. David Schlager, a Texas A&M Orvostudományi Egyetem pszichiátere. ”A mellékhatásaikat leszámítva szinte felcserélhetők egymással.” A pszichiáterek éppen ezért a mellékhatások profilja alapján választják ki a megfelelő gyógyszert az egyes betegek számára.
Az Annals of Internal Medicine legutóbbi számában megjelent tanulmány háttérinformációi szerint az Egyesült Államokban körülbelül 27 millió ember szedett antidepresszánsokat 2005-ben. Ezek többsége második generációs gyógyszer, vagyis szelektív szerotonin újrafelvétel gátlók (SSRI), noradrenalin újrafelvétel gátlók (SNRI) és hasonló gyógyszerek. Az SSRI-k közé tartozik a legkeresettebb fluoxetin hatóanyag és a szertralin.
Az USA Egészségügyi Kutatási és Minőségügyi Hivatalának kutatói Dr. Gerald Gartlehner vezetésével 234 korábbi, egyenként legalább 1000 résztvevővel készült kutatás eredményeit vizsgálták. A gyógyszerek hatékonyságában nem találtak eltérést, ugyanakkor különbségeket figyeltek meg abban, milyen gyorsan fejtik ki hatásukat az egyes készítmények, milyen mellékhatásokkal járnak, és milyen életminőséget biztosítanak. A szerzők szerint a mirtazapin gyorsabban fejti ki hatását, mint a fluoxetin, a szertralin, a paroxetin vagy a citalopram.
”Ha egy beteg álmatlanságban szenved, valami olyat érdemes választani, ami hamarabb szedál” – mondja Schlager. ”Ha a beteg étvágytalanságot és fogyást tapasztal, olyan gyógyszert érdemes választani, ami nagyobb valószínűséggel okoz testsúlynövekedést, például mirtazapint.”
Természetesen a gyógyszerek ára is jelentős tényezőnek számít választáskor. Ugyanilyen fontos az adagolás, mert ha a betegnek ritkábban kell szednie egy gyógyszert, nagyobb eséllyel követi az adagolással kapcsolatos utasításokat, ami nagy különbséget jelent a hatékonyság terén.
A ilyen célú gyógyszerek hatékonyságának hasonlósága miatt azonban az antidepresszánsok felírása sajnos továbbra is próba-szerencse alapon történik. A kutatók azt remélik, hogy a következő vizsgálat útmutatóval szolgálhat arra nézve, melyik gyógyszereket érdemes először kipróbálni.