Személyre szabott gyógyszeres kezelés depresszió ellen

Egy új elemzés szerint az újabb antidepresszánsok egyformán hatékonyak. Eszerint azt, hogy melyik gyógyszer melyik betegnek jó, olyan megfontolások alapján kell megválasztani, mint a mellékhatások, a költség és a beteg preferenciája.

2011. 12. 12. 6:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

”Egyformán hatékonyak” – állítja Dr. David Schlager, a Texas A&M Orvostudományi Egyetem pszichiátere. ”A mellékhatásaikat leszámítva szinte felcserélhetők egymással.” A pszichiáterek éppen ezért a mellékhatások profilja alapján választják ki a megfelelő gyógyszert az egyes betegek számára.

Az Annals of Internal Medicine legutóbbi számában megjelent tanulmány háttérinformációi szerint az Egyesült Államokban körülbelül 27 millió ember szedett antidepresszánsokat 2005-ben. Ezek többsége második generációs gyógyszer, vagyis szelektív szerotonin újrafelvétel gátlók (SSRI), noradrenalin újrafelvétel gátlók (SNRI) és hasonló gyógyszerek. Az SSRI-k közé tartozik a legkeresettebb fluoxetin hatóanyag és a szertralin.

Az USA Egészségügyi Kutatási és Minőségügyi Hivatalának kutatói Dr. Gerald Gartlehner vezetésével 234 korábbi, egyenként legalább 1000 résztvevővel készült kutatás eredményeit vizsgálták. A gyógyszerek hatékonyságában nem találtak eltérést, ugyanakkor különbségeket figyeltek meg abban, milyen gyorsan fejtik ki hatásukat az egyes készítmények, milyen mellékhatásokkal járnak, és milyen életminőséget biztosítanak. A szerzők szerint a mirtazapin gyorsabban fejti ki hatását, mint a fluoxetin, a szertralin, a paroxetin vagy a citalopram.

”Ha egy beteg álmatlanságban szenved, valami olyat érdemes választani, ami hamarabb szedál” – mondja Schlager. ”Ha a beteg étvágytalanságot és fogyást tapasztal, olyan gyógyszert érdemes választani, ami nagyobb valószínűséggel okoz testsúlynövekedést, például mirtazapint.”

Természetesen a gyógyszerek ára is jelentős tényezőnek számít választáskor. Ugyanilyen fontos az adagolás, mert ha a betegnek ritkábban kell szednie egy gyógyszert, nagyobb eséllyel követi az adagolással kapcsolatos utasításokat, ami nagy különbséget jelent a hatékonyság terén.

A ilyen célú gyógyszerek hatékonyságának hasonlósága miatt azonban az antidepresszánsok felírása sajnos továbbra is próba-szerencse alapon történik. A kutatók azt remélik, hogy a következő vizsgálat útmutatóval szolgálhat arra nézve, melyik gyógyszereket érdemes először kipróbálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.