Hogyan választanak a szúnyogok áldozatot?

A szúnyogok egyes embereket jobban szeretnek, mint másokat. A vérszívók étkezési preferenciáit a bőrünkön található mikrobák eltérései magyarázhatják.

Betegszoba.hu
2012. 01. 05. 9:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az afrikai maláriaterjesztő Anopheles gambiae sensu stricto szúnyog számára kevésbé vonzóak azok a férfiak, akiknek bőrén sokféle mikroba él. A szúnyogok jobban szeretik azokat a férfiakat, akiknek bőrbaktériumai viszonylag hasonlítanak egymáshoz.

A szúnyogcsípés pedig nem csupán bosszantó viszketést okozhat, hanem maláriát és más halálos betegséget is terjeszthet. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a maláriát okozó Plasmodium parazita 2010-ben körülbelül 655 ezer halálesetért felelt, és az áldozatok többsége az afrikai gyermekek közül került ki.

A PLoS ONE legfrissebb számában megjelent kutatás eredményei éppen ezért jelentős közegészségügyi következményekkel járhat. A tanulmány szerint a bőrön lévő mikrobák az adott személy beépített védekező rendszerének szerves részét képezik. Az ezzel kapcsolatos kutatások a betegség terjedésének megelőzésében alkalmazható újszerű eszközök kifejlesztéséhez vezethetnek.

A titok a verejtékben rejlik

A hatás magyarázata logikus: az emberi bőrből áradó szagok fontos kapaszkodók ahhoz, hogy a szúnyogok odataláljanak a bőrfelületre. A bőrünkön élő mikrobák pedig jelentős szerepet játszanak e szagok létrehozásában. ”A bőrbaktériumok nélkül az emberi izzadtság egyszerűen szagtalan lenne” – állítja Niels Verhulst, a holland Wageningeni Egyetem kutatócsoportjának vezetője.

Verhulst és munkatársai 48 férfi összegyűjtött illatmintáját (a szagért felelős, párolgó vegyületeket) vizsgálták az alanyok bal lábfejéről. A szúnyogok választhattak a minták és egy szabványos ammóniakoncentrátum közül. A bal láb bőrének DNS szekvenálását is elvégezték, ami információval szolgált azzal kapcsolatban, milyen és mennyi mikroba élt a férfiak lábán. Az eredmények azt mutatták, hogy kilenc alany rendkívül vonzó, hét pedig kevéssé vonzó volt a szúnyogok számára.

Azon kívül, hogy a bőrmikrobák nagyobb változatossága taszítja a szúnyogokat, a kutatók bizonyos baktériumfajtákat is összefüggésbe hoztak azzal, mennyire tartanak vonzónak egy személyt a szúnyogok. Az ”ízletesebb” férfiakon a mikrobák kisebb változatossága található meg, és a baktériumok között nagyobb valószínűséggel fordulnak elő a Leptotrichia, a Delftia, az Actinobacteria Gp3 és a Staphylococcus baktériumok. Ezzel szemben a kevésbé vonzó alanyok bőrén a mikrobák kisebb változatossága volt megfigyelhető, és a baktériumok között nagy mennyiségben fordultak elő a Pseudomonas és a Variovorax baktériumfajták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.