A Reproductive Biology and Endocrinology szaklapban megjelent tanulmányból az derült ki, hogy patkányokban hanghullámokkal olyan mértékben sikerült csökkenteni a spermaszámot, ami emberekben meddőséget okoz. A kutatók úgy vélik, hogy az ultrahang a fogamzásgátlás legújabb módszere lehet, bár gyakorlati alkalmazásáig még számos kísérletet el kell végezni.
Az elméletet először az 1970-es években vetették fel, most azonban az Észak-Karolinai Egyetem kutatói vizsgálják a Bill & Melinda Gates Alapítvány támogatásával. A szakértők kimutatták, hogy egy 15 perces ultrahangozás jelentős mértékben csökkenti a spermiumtermelő sejtek számát és a spermaszámot. A kezelés akkor bizonyult a leghatékonyabbnak, amikor kétnapos eltéréssel meleg, sós vízen keresztül alkalmazták.
Az emberek esetében egy férfi akkor számít csökkent nemzőképességűnek, amikor spermaszáma milliliterenként 15 millió spermium alá csökken. A kísérletben a spermaszám 10 millió/milliliter alá süllyedt a patkányokban.
Dr. James Tsuruta, a kutatás vezetője elmondta, hogy további kutatásokkal kell meghatározni a fogamzásgátló hatás időtartamát, valamint azt, hogy a módszert többször is lehet-e biztonságosan alkalmazni. A kutatóknak garantálniuk kell, hogy az ultrahang visszafordítható hatást gyakorol, vagyis fogamzásgátlást, nem pedig sterilizációt végez, és meg kell határozniuk, nem jár-e a többszöri kezelés felhalmozódó károsodással.
Fogamzásgátlás ultrahanggal
A kutatók a férfi fogamzásgátlás legújabb módszerével kísérleteznek: a herék ultrahangos kezelése leállítja a spermiumok termelését.
2012. 02. 02. 13:00
Komment
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!