Hogyan rejtőzik el a pneumococcus?

A Nature Genetics oldalain megjelent tanulmány kimutatta, hogy a pneumococcus nevű baktérium miként rejtőzik el a vakcina előtt. A felfedezés javíthatja a jövőbeni oltások hatásfokát.

Betegszoba.hu
2012. 02. 06. 13:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Streptococcus pneumoniae (pneumococcus) potenciális életveszélyes állapotot idézhet elő, a fertőzések között tüdőgyulladás és agyhártyagyulladás szerepel. A pneumococcus évente mintegy egymillió gyermek halálát okozza, emiatt jelenleg is intenzív védőoltási programok vannak folyamatban, melyek ugyan a fertőzési esetszámot leszorították, azonban megszűntetni nem tudták. A védőoltás a baktérium felszíni poliszacharidjainak felismerésén keresztül hat, azonban a buroknak mintegy 90 fajta változata létezik.

Egy 2000-ben bemutatott védőoltás a kilencven fajta poliszacharidból hetet vesz célba, mely drámai módon csökkentette a fertőzéses esetek előfordulását. Mindazonáltal egy törzsek képesek elbújni a vakcina elől. Az Oxfordi Egyetem munkatársai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) atlantai munkatársai genetikai módszerekkel jártak utána a jelenség hátterének. Megállapították, hogy a kórokozó a felszíni poliszacharidok előállításáért felelős genetikai szakasz helyett egy másik altípusnak megfelelő géneket kapcsol be, melyre nem hat az oltás. Ez a csere egy rekombinációnak nevezett jelenség során alakul ki, vagyis a baktérium DNS-t cserél egy másik altípusba tartozó pneumococcusszal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.