Mégsem olyan jó a HDL?

A több évig tartó sulykolás után az emberek többsége ma már tisztában van azzal, hogy az LDL (alacsony sűrűségű lipoprotein) a rossz koleszterin, amely növeli a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát, a HDL (magas sűrűségű lipoprotein) pedig a jó fajta, amely a koleszterin érfalakról való eltávolítása révén segít a betegségek megelőzésében.

Betegszoba.hu
2012. 08. 31. 7:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha tehát valakinek magas volt a HDL szintje, általában elégedetten hátradőlt. Ha viszont alacsony, több sportolással, fogyással, napi egy pohár bor fogyasztásával, esetleg nagy dózisú niacin fogyasztásával próbálta megemelni. Mielőtt azonban túlságosan rákattannánk a HDL-re, le kell szögezni, hogy amíg az LDL koleszterin csökkentésének előnyeit tudományos adatok támasztják alá, addig a HDL emelésével kapcsolatban nem állnak rendelkezésre ugyanilyen meggyőző adatok.

A Lancet szakfolyóiratban nemrég megjelent egyik cikk alapvető kérdéseket vetett fel a HDL szint emelésével kapcsolatban. A HDL szintet néha meglehetősen erős genetikai tényezők határozzák meg. A szaklapban közzétett tanulmányhoz 20 olyan kutatást elemeztek, amelyekben olyan alanyok vettek részt, akik olyan genetikai variánssal rendelkeztek, amely megnövelte a HDL szintet, az LDL szintet azonban nem befolyásolta. Az úgynevezett mendeli randomizáció módszerével azt vizsgálták, hogy a HDL önmagában csökkenti-e a koszorúér-betegség kockázatát. Az eredmények meglepő módon azt mutatták, hogy nem.

A kutatók nem véletlenül vizsgálják a HDL szintet. Megfigyeléses kutatások azt mutatják, hogy a magas HDL szinttel rendelkező emberekben alacsonyabb a szív-érrendszeri betegségek kockázata. Ez az összefüggés azonban nem bizonyítja azt, hogy az alacsony HDL szint okozná a kardiovaszkuláris kockázat csökkenését, illetve azt, hogy a HDL szint megemelése segítene az ilyen megbetegedések megelőzésében. Az alacsony HDL szint általában más anyagcsere rendellenességekkel jár együtt, amelyek közvetlenül növelhetik a koszorúér-betegség kockázatát. Ilyen például a kisebb LDL részecskék magas szintje, és a magas triglicerid szint.

A HDL és a szív-érrendszeri megbetegedések kapcsolata tehát nagyon összetett, főként azért, mert maga a HDL biokémiája is összetett. Nem elég, hogy a HDL kölcsönhatásba lép más lipidekkel a vérben, ráadásul nem minden HDL egyforma. Néhány az erek tisztán tartásával kedvező hatást gyakorol, mások nem feltétlenül. Azt, hogy a HDL szívbarát-e, vagy mennyire szívbarát a HDL részecske mérete, a különböző szubrészecskék szintje, valamint a gyulladás és az oxidatív stressz szintje határozzák meg.

A lényeg az, hogy még sok a megválaszolatlan kérdés a HDL-lel kapcsolatban. Az biztos, hogy az alacsony HDL szint a fokozott szív-érrendszeri kockázatot jelzi, és ezt a többi kockázati tényezővel együtt kell értelmezni. Az orvosok ilyenkor további vérvizsgálatot rendelhetnek el, hogy a többi koleszterinnel összefüggő összetevőt, például a kis LDL részecskéket is vizsgálják. Az alacsony HDL szint esetén az LDL szint gyógyszeres csökkentését is előírhatják. Ha valakinek alacsony a HDL szintje, ettől függetlenül érdemes sportolnia, leszoknia a dohányzásról és leadnia a felesleges kilókat. E lépésekkel többféleképpen is védhetjük a szívünket, függetlenül az HDL szintre gyakorolt hatásuktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.