A fejletlenség a második leggyakoribb halálok az ötéves gyerekek körében. Egy kiterjedt elemzés, amely 39 fejlett ország adatait vizsgálta, fényt derített rá, hogy a többszörös lombikterhességek elkerülése csökkenthetné a kockázatot, de csupán 5 százalékkal. A Lancet című szakfolyóiratban publikált eredmények alapján azonban a koraszülés oka többnyire ismeretlen, éppen ezért nagyobb hangsúlyt kell fektetni a témára. Évente 15 millió csecsemő születik rövidebb, mint 37 hetes terhességből, és hányaduk majdnem mindenhol növekszik. A rendelkezésre álló szaktudás viszont olyannyira véges, hogy egyelőre nem tudni, miért történik ez, és hogyan lehetne visszafordítani a folyamatot.
Becslések szerint minden évben 1,1 millió fejletlen kisbaba hal meg. A fejlődő országokban többnyire csupán néhány héttel rövidebbek a terhességek a szükségesnél, ám a halál oka ott inkább az ellátás hiánya. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), a brit Mentsük Meg a Gyerekeket alapítvány és a Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézetének munkatársai arra próbáltak fényt deríteni, hogy a 39 általuk vizsgált országban mit lehetne tenni az arány javításáért.
Az óvintézkedések közé tartozik a dohányzásról történő leszokás, az egyembriós beültetések támogatása mesterséges megtermékenyítés esetén, a programozott császármetszés háttérbe szorítása – mivel gyakran korábbi időpontra tervezik, mint ahogy a terhesség természetes körülmények között befejeződne –, progeszterontartalmú készítmény adagolása a veszélyeztetett terheseknek, illetve a gyenge méhszáj szűkítése. Ha mindezt sikerülne megvalósítani, körülbelül 58 ezer csecsemőt lehetne megmenteni.
A koraszülöttek világnapja (november 17.) kapcsán megemlítették a szakértők, hogy amennyiben 2015-re foganatosítanák az említett intézkedéseket az orvosi gyakorlatban, az Amerikai Egyesült Államokban akár 8 százalékkal is csökkenhetne a koraszülések aránya, s ennél kisebb mértékben Európában. Az Egyesült Királyságban például csupán 2 százalékkal.
Dr. Joy Lawn, a Menstük Meg a Gyerekeket Alapítvány koraszülöttekkel foglalkozó ágának munkatársa elmondta, hogy jelen kutatásból világossá vált: sokkolóan kevés óvintézkedés történik a fejletlen babák világra jövetelének megelőzésére. „Reméljük, hogy az általunk becsült 5 százalékos relatív csökkenés azonnali cselekvésre buzdítja a kollégákat, és a 95 százalékos tudáshiány mielőbb további vizsgálatokra ösztönzi őket. Olyan területekre kellene fókuszálni, ahol a legrosszabb a gazdasági helyzet és ahol a legmagasabbak a koraszülési ráták, mivel az összefüggések ott egyszerűbbek lehetnek” – fogalmazott dr. Lawn.
A Lancet folyóiratban megjelent írásban Jane Norman és Andrew Shennan, az Edinburghi Egyetem szakértői úgy nyilatkoztak, hogy a koraszülés mindaddig súlyos és minden országot érintő közegészségügyi probléma marad, amíg nem sikerül megérteni az azt befolyásoló tényezőket.