Túl keveset tudunk a koraszülésről

Több kutatásra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, miként csökkenthető a koraszülések aránya – figyelmeztetnek a szakértők.

Betegszoba.hu
2012. 11. 26. 5:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fejletlenség a második leggyakoribb halálok az ötéves gyerekek körében. Egy kiterjedt elemzés, amely 39 fejlett ország adatait vizsgálta, fényt derített rá, hogy a többszörös lombikterhességek elkerülése csökkenthetné a kockázatot, de csupán 5 százalékkal. A Lancet című szakfolyóiratban publikált eredmények alapján azonban a koraszülés oka többnyire ismeretlen, éppen ezért nagyobb hangsúlyt kell fektetni a témára. Évente 15 millió csecsemő születik rövidebb, mint 37 hetes terhességből, és hányaduk majdnem mindenhol növekszik. A rendelkezésre álló szaktudás viszont olyannyira véges, hogy egyelőre nem tudni, miért történik ez, és hogyan lehetne visszafordítani a folyamatot.

Becslések szerint minden évben 1,1 millió fejletlen kisbaba hal meg. A fejlődő országokban többnyire csupán néhány héttel rövidebbek a terhességek a szükségesnél, ám a halál oka ott inkább az ellátás hiánya. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), a brit Mentsük Meg a Gyerekeket alapítvány és a Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézetének munkatársai arra próbáltak fényt deríteni, hogy a 39 általuk vizsgált országban mit lehetne tenni az arány javításáért.

Az óvintézkedések közé tartozik a dohányzásról történő leszokás, az egyembriós beültetések támogatása mesterséges megtermékenyítés esetén, a programozott császármetszés háttérbe szorítása – mivel gyakran korábbi időpontra tervezik, mint ahogy a terhesség természetes körülmények között befejeződne –, progeszterontartalmú készítmény adagolása a veszélyeztetett terheseknek, illetve a gyenge méhszáj szűkítése. Ha mindezt sikerülne megvalósítani, körülbelül 58 ezer csecsemőt lehetne megmenteni.

A koraszülöttek világnapja (november 17.) kapcsán megemlítették a szakértők, hogy amennyiben 2015-re foganatosítanák az említett intézkedéseket az orvosi gyakorlatban, az Amerikai Egyesült Államokban akár 8 százalékkal is csökkenhetne a koraszülések aránya, s ennél kisebb mértékben Európában. Az Egyesült Királyságban például csupán 2 százalékkal.

Dr. Joy Lawn, a Menstük Meg a Gyerekeket Alapítvány koraszülöttekkel foglalkozó ágának munkatársa elmondta, hogy jelen kutatásból világossá vált: sokkolóan kevés óvintézkedés történik a fejletlen babák világra jövetelének megelőzésére. „Reméljük, hogy az általunk becsült 5 százalékos relatív csökkenés azonnali cselekvésre buzdítja a kollégákat, és a 95 százalékos tudáshiány mielőbb további vizsgálatokra ösztönzi őket. Olyan területekre kellene fókuszálni, ahol a legrosszabb a gazdasági helyzet és ahol a legmagasabbak a koraszülési ráták, mivel az összefüggések ott egyszerűbbek lehetnek” – fogalmazott dr. Lawn.

A Lancet folyóiratban megjelent írásban Jane Norman és Andrew Shennan, az Edinburghi Egyetem szakértői úgy nyilatkoztak, hogy a koraszülés mindaddig súlyos és minden országot érintő közegészségügyi probléma marad, amíg nem sikerül megérteni az azt befolyásoló tényezőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.