Eltérő politikai nézetek, eltérő agyműködés

Egy politológusokból és neurológusokból álló kutatócsoport kimutatta, hogy a konzervatív és a liberális beállítottságú emberek agyuk más területeit használják döntéshozatal során.

Betegszoba
2013. 02. 21. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új tanulmány szerint a genetika és a nevelés lényeges szerepet játszik a politikai beállítottságban, és a republikánus vagy demokrata lét megváltoztatja az agyműködést. Dr. Darren Schreiber, az Exeteri Egyetem munkatársa a Kaliforniai Egyetemen dolgozó kollégáival közösen vizsgálta, miben tér el a kétféle nézetrendszerű személyek agyának működése. Az eredmények a PLOS ONE című szakfolyóiratban jelentek meg.

Az értekezés alapjául szolgáló kísérlet során a résztvevők agyi aktivitását rögzítették, miközben egyszerű szerencsejátékot játszottak. Az önkéntesek politikai preferenciáját nyilvános választási regisztrációs adatbázis útján érték el a szakértők. A vizsgálatba bevont 82 fő eredményei alapján a kockáztatási kedv nem tért el a republikánusoknál és a demokratáknál, ám agyműködésükben nyilvánvaló különbség mutatkozott a döntéshozatalkor.

A demokraták agyának bal szigetében mértek erős aktivitást, amely terület a társasági tudattal és az öntudatossággal hozható összefüggésbe. Ezzel szemben a konzervatívoknál a jobb amygdala bizonyult aktívabbnak, ami a „harcolj vagy menekülj” ösztön mozgatója. A liberálisok és a konzervatívok tehát feltehetően más kognitív folyamatok útján jutnak döntésre, amikor kockázatvállaláson gondolkodnak.

A két említett régió működésének megfigyelése 82,9 százalékos pontossággal elárulja, hogy az illető republikánus vagy demokrata. Összehasonlításképp a modern politikatudományban, amely a célszemély szüleinek pártpreferenciája alapján következtet, 69,5 százalékos pontosságról beszélhetünk. Egy másik modell segítségével, amely ugyancsak az agystruktúrát veszi számításba, 71,6 százalékot állapítottak meg.

Az új modell a genetikai alapú alternatívákat is felülmúlja – mondta dr. Schreiber. Az eredmények új utakat nyithatnak a választói magatartás vizsgálatában. „Az agyi aktivitás mérése a hagyományos politikatudományi eszközöknél jóval hatékonyabb eszközöket ad a kezünkbe az összefüggések feltárására” – jelentette ki a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.