Jót tesz a szívnek az önkéntes munka

A legújabb kutatások szerint az önkéntes munka nemcsak a léleknek, de a szívnek is jót tesz.

Betegszoba.hu
2013. 03. 10. 17:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vizsgálatok szerint már fiatalabb korban is kimutatható, hogy az önkéntes munkát végzőknek egészségesebb az érrendszere, ami segíthet a szívbetegségek megelőzésében. Általában már 10 hét közösségi munka is elegendő a szívfunkciók javulásához.

Szakértők szerint a mostani kutatások is bizonyítják, hogy a mások megsegítésébe fektetett energia nemcsak a lelki, de a testi egészséget is segíthet helyreállítani. „A leginkább empatikus és emberbarát beállítottságú önkéntesek mutatták a legnagyobb javulást a szív- és érrendszeri egészség tekintetében” – nyilatkozta Hannah Schreier, az Icahn Orvosi Egyetem kutatója.

Dr. Schreier az önkéntes munka és a kamaszkori egészségi állapot közti kapcsolatot vette górcső alá a Brit Kolumbia Egyetem munkatársai segítségével. A kutatásban 106 városi környezetben élő tinédzser vett részt, akiket két csoportba osztottak be: az egyik csoport tagjai 10 héten keresztül rendszeresen önkénteskedtek, a többiek pedig várólistára kerültek az önkéntes munkában. A kutatók a kísérletet megelőzően megvizsgálták a résztvevők testtömegindexét és koleszterinszintjét, valamint a szív egészségére káros esetleges gyulladásos folyamatok jelenlétét. Ezenkívül a résztvevők önbizalmára, mentális egészségére, kedélyállapotára és empatikus képességeire vonatkozó kérdéseket is feltettek nekik.

Az önkéntes csoport tagjai hetente egy órát töltöttek el általánosiskolás-korú gyerekekkel egy-egy iskola utáni foglalkozás keretein belül. Tíz héttel később az ő szervezetükben alacsonyabb volt a gyulladásos folyamatok jelenléte, valamint a testtömegindexük és koleszterinszintjük is csökkent a másik csoportban lévőkhöz képest.

„Nagyon érdekes volt látni, hogy a szociális munka ilyen nagy mértékben segítheti a fizikai egészség megőrzését is” – mondta dr. Schreier. „A szívbetegségek első jelei már kamaszkorban is jelentkezhetnek, és az olyan pszichoszociális tényezők, mint a stressz, a depresszió és az általános kedélyállapot romlása is szerepet játszhatnak a kialakulásában.”

Az önkéntes munkából persze nem csak a fiatalok profitálhatnak, mivel a brit WRVS felmérései szerint az idősebb önkéntesek is kevésbé hajlamosak a depresszióra, és sokkal elégedettebbek életükkel, mint azok, akik nem önkénteskednek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.